Aż 17 proc. młodych Szwajcarów z powodu słabej jakości nasienia (poniżej 15 mln plemników na mililitr ejakulatu, czyli poniżej normy WHO) najprawdopodobniej będzie borykać się z problemami w poczęciu dziecka – wykazało badanie, którego wyniki opublikowano w magazynie „Andrology”.

Czytaj także: Meżczyźni, którzy palą „trawkę”, mają więcej plemników w spermie

- To pierwsze takie badanie przeprowadzone na poziomie ogólnokrajowym. Podobne badania w innych krajach europejskich miały charakter regionalny, dlatego trudno je porównywać - podkreśla Rita Rahban, doktorantka na University Medical School of Geneva, podczas rozmowy z serwisem rp.pl.

W Europie uśredniony wynik waha się pomiędzy 41 a 67 milionów na mililitr.

Poprzednie badania wskazywały na bardzo słabą jakość nasienia w Danii, Norwegii i Niemczech. Z kolei najlepszą jakość spermy wydają się mieć mężczyźni z Litwy, Estonii i Hiszpanii, choć trudno dokonywać bezpośrednich porównań, ponieważ metody badawcze różnią się w poszczególnych krajach.

- Z Polski dysponujemy jedynie wynikami badań wśród mężczyzn odwiedzających kliniki leczenia niepłodności, dlatego nie traktujemy tych wyników (18 proc. próbek nie spełniało norm WHO) jako reprezentatywnych – zastrzega Rahban.

Liczba plemników w nasieniu spada we wszystkich krajach uprzemysłowionych. Eksperci przypisują tę tendencję czynnikom środowiskowym, takim jak rozpowszechnione stosowanie pestycydów oraz niezdrowemu stylowi życia (palenie, picie alkoholu, używanie narkotyków, nadwaga).

Badacze z Uniwersytetu w Genewie (UNIGE) przebadali nasienie 2,5 tys. mężczyzn w wieku 18-22 lata.

Autopromocja
SZKOLENIE

Pozyskiwanie sponsorów przez instytucje nauki, kultury i sportu

WEŹ UDZIAŁ