Autorzy badania sugerują, że ruch podnoszenia brwi przez psy wywołuje u ludzi reakcję opiekuńczą, ponieważ sprawia, że oczy psów wydają się większe, bardziej niemowlęce, a także przypomina elementy mimiki ludzi gdy są smutni.
W pierwszej szczegółowej analizie porównującej anatomię i zachowanie psów oraz wilków, naukowcy odkryli, że mięśnie „twarzy” obu gatunków były podobne, z wyjątkiem tych nad oczami. Psy mają mały mięsień, który pozwala im intensywnie podnosić brwi, czego wilki nie mają.
Doktor Juliane Kaminski, która jest wykładowcą i naukowcem pracującym na Wydziale Psychologii Ewolucyjnej i Poznawczej Uniwersytetu w Portsmouth w Wielkiej Brytani prowadziła prace zespołu ekspertów ds. zachowania i anatomii w Wielkiej Brytanii i USA. Według niej – „Dowody są przekonywujące, że psy rozwinęły mięsień podnoszący brwi po udomowieniu ich od wilków”.
Wyniki badań sugerują, że brwi psów, wyrażające ekspresję mogą być wynikiem nieświadomych preferencji ludzi, które wpłynęły na selekcję podczas udomowienia.
„Kiedy psy wykonują ruch brwiami, wydaje się, że wywołuje to u ludzi silne pragnienie, aby się nimi opiekować. Dałoby to tym psom, które bardziej poruszają brwiami, przewagę nad innymi” – mówi Kaminski.