Chociaż dziobaki oficjalnie nie znajdują się na liście gatunków zagrożonych wyginięciem, to jednak - zdaniem badaczy z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii - ich populacja znacznie się zmniejszyła w wyniku nawiedzających Australię susz, a także ze względu na rozwój hodowli zwierząt w Australii.

Ponadto zmiany klimatyczne przyczyniają się do tego, że dziobaki mogą wkrótce wyginąć - alarmują naukowcy.

Główny autor badań, dr Gilad Bino oświadczył, że aby uchronić dziobaki przed zniknięciem z australijskich zbiorników wodnych należy podjąć pilne działania.

- Istnieje pilna potrzeba oszacowania czynników ryzyka dla dziobaków, aby określić poziom zagrożenia (dla tych zwierząt) - powiedział dr Bino.

Organizacja ekologiczna Aussie Ark twierdzi, że liczba dziobaków występujących w rejonie Parku Narodowego Barrington Tops w Nowej Południowej Walii znacząco się zmniejszyła. Prezes Aussie Ark, Tim Faulkner twierdzi, że największy wpływ na populację dziobaków ma susza.

- W naszym rejonie wszystkie wyginęły, nie ma ich - przekonuje.

Faulkner twierdzi, że wiele niewielkich zbiorników wodnych, w których występowały dziobaki wyschło, wypełniło się mułem, lub zostało rozkopanych przez świnie i inne zwierzęta hodowlane, szukające wody.

Aby chronić dziobaki - jak przekonuje Tim Faulkner - należy lepiej zarządzać zasobami wodnymi.

Również prof. Richard Kingsford apeluje o podjęcia na poziomie federalnym działań, które miałyby uchronić dziobaki przed wyginięciem. - Mogliśmy stracić 40 proc. iich populacji, a sytuacja tylko się pogarsza ze względu na wpływ zmian klimatycznych przez najbliższe pięćdziesiąt lat - mówi.

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM

Dziobaki to ssaki z grupy stekowców, jedynych członków tej gromady składających jaja. Dziobak jest ostatnim istniejącym do dziś przedstawicielem swego rodzaju i rodziny.