Koalicja Obywatelska: Ocieplenie wszystkich domów do 2030 roku

Koalicja Obywatelska obiecuje zdecydowaną walkę ze zmianami klimatycznymi i smogiem. - Do realizacji tych celów stworzyliśmy odpowiednie narzędzia – zapowiedziała prowadząca panel Gabriela Lenartowicz, minister środowiska w gabinecie cieni PO.

Aktualizacja: 13.07.2019 15:05 Publikacja: 13.07.2019 13:56

Koalicja Obywatelska: Ocieplenie wszystkich domów do 2030 roku

Foto: Fotorzepa/ Magdalena Pernet

Podczas panelu „Polska bez smogu”, który odbył się podczas Forum Programowego Koalicji Obywatelskiej, Gabriela Lenartowicz podkreślała jaka powinna być Polska ekologiczna. - Polska ekologiczna, to Polska rozumna i zdrowa. Wiemy, mamy świadomość i Polacy mają tę świadomość, że stan zdrowia zależy od stanu środowiska. Polska ekologiczna, to też Polska zamożna. Polska ekologiczna, to Polska EKOlogiczna i EKOnomiczna, Polska świadoma znaczenia ekologii - mówiła.

Poseł wymieniła główne zadania jakie stawia sobie Koalicja Obywatelka, których celem ma być walka ze zmianami klimatycznymi. - Proponujemy szerokie włączenie obywateli do tej walki, ich aktywizację ale także edukację i uświadamianie. Chcemy wprowadzenia energetyki rozproszonej. Stawiamy też na zazielenianie Polski – mówiła.

W panelu uczestniczył Maciej Nowicki, były minister środowiska, który podkreślał wagę zmian klimatycznych. - Nie ma w tej chwili na świecie ani jednego poważnego gremium naukowego, które kwestionowałoby, że ocieplanie klimatu jest skutkiem działań człowieka. Zmiany klimatyczne to w XXI wieku największe, poza wojnami, zagrożenie dla cywilizacji. Zagrożenia, które nas czekają są tak dramatyczne, że nie potrafimy sobie tego jeszcze wyobrazić – stwierdził.

Były minister środowiska odniósł się do polityki energetycznej aktualnego rządu. - Gdy słucham stanowiska PiS, że węgiel jest naszą przyszłości, to twierdzę, że to jest działanie wbrew interesowi polskiemu. To jest tak ważna kwestia, że wszystkie partia i cały naród muszą się połączyć w celu obniżenia emisji dwutlenku węgla. Jeżeli KO wygra wybory, chce przedstawić potężny program dotyczący energetyki i ekologii – zapowiedział.

Nowicki ocenił, że są dwie główne kwestie, których wpływ na walkę ze zmianami klimatycznymi jest ważny. - Po pierwsze oszczędność energii, po drugie szczere otwarcie na odnawialne źródła energii. Oszczędność energii jest najbardziej efektywną metodą ochrony atmosfery i ograniczenia emisji CO2. W Polsce marnotrawstwo energii jest bardzo duże. Dlatego KO po wyborach chce ogłosić wielki narodowy program oszczędności energii. Będą tam działanie takie jak: ocieplenie wszystkich domów w Polsce, tak by do 2030 roku wszystkie domy były ocieplone. Jeżeli chodzi o nowe domy, musi pojawić się nakaz, by wszystkie były budowę na w sposób energooszczędny – mówił. - Ponadto do 2030 powinien obowiązywać zakaz palenia węglem w gospodarstwach prywatnych. Jest to absolutnie możliwe – dodał.

Marek Szolc, radny Warszawy, który podczas panelu reprezentował stanowisko samorządów mówił o tym, co mogą one zrobić dla walki ze smogiem i zmianami klimatycznymi. - Kluczowa jest tu partycypacja mieszkańców. Ale ją należy dobrze zaplanować, bo czym skutkuje nieodpowiedni przekaz i zła komunikacja ze społeczeństwem pokazał protest tzw. "żółtych kamizelek". Trzeba rozmawiać wspólnie z ekspertami, obywatelami i przedsiębiorcami. Ta metodologia sprawdziła się już w Gdańsku, ponieważ takie wspólne dyskusje, panele pokazują na co mieszkańcy i mieszkanki są gotowi. Robienie tego odgórnie, bez dialogu skazuje samorządowców na niepowodzenia – podkreślał.

Gabriela Lenartowicz dodała, że należy także uświadamiać obywateli, że takie zmiany mogą być pozytywnym impulsem do zmian gospodarczych.

W tracie dyskusji na Forum Programowym Koalicji Obywatelskiej podkreślono także, że należy dostrzec młodych ludzi, którzy walczą o swoją przyszłość - Tu jest ogromna rola państwa by tę bezpieczną przyszłość im zapewnić – mówił profesor Zbigniew Karaczun, polski Klub Ekologiczny. - 88 procent przypadków chorobowych wynikających ze zmian klimatu dotyczy dzieci – dodał.

Jako kolejną kwestię omówił zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego Polski. - 4 lata rządów PiS oznacza, że zmniejszyliśmy swoje bezpieczeństwo energetyczne. Pojawiały się przerwy w dostawach prądu na terenach wiejskich, a dla np. producentów mleka taka sytuacja jest dramatyczna – zaznaczył.

- Mamy w Polsce ogromny potencjał, mamy rolników, którzy są przyzwyczajeni do inwestowania, dlatego możemy stworzyć program rozwoju energetyki na terenach wiejskich, zwiększając tym samym bezpieczeństwo energetyce na terenie całego kraju – wyjaśniał profesor Karaczun i zaznaczył, że ważne, by współpracować w tej sferze z obywatelami: - PiS zabił tak naprawdę energetykę wiatrową na lądzie. Można było wyjść do obywateli, gdyby byli oni współwłaścicielami wiatraków, wtedy poparliby rozwój energetyki wiatrowej, zamiast się jej sprzeciwiać – stwierdził.

Panel podsumowała Gabriela Lenartowicz, która przedstawiła narzędzia, które stworzyła KO do realizacji celów związanych z polityką klimatyczną i energetyczną. - Po pierwsze ustawa, która reguluje te kwestie, ona od 2 lat leży w sejmie, to ustawa która daje narzędzia i obywatelom i samorządom, by sprzyjać energetyce rozproszonej, zmianom klimatu, ograniczeniu smogu – przekazała.

- Kolejna kwestia to finansowanie, skąd brać na to pieniądze. Bezpieczeństwo ekologiczne Polski jest dzisiaj bardzo ważne, dlatego powinniśmy znaleźć środki na jego finansowanie, tak jak jest np. w przypadku bezpieczeństwa militarnego, na które przeznaczamy 2% PKB. Minimalna kwota jaka jest nam potrzebna co roku to 0,5% PKB. Są to dane szacunkowe poparte ekspertyzami, także niezależnych ekspertów – mówiła. Lenartowicz zaznaczyła również, że: – Nasz projekt wpisuje się we wszystkie oczekiwania i zalecenia Komisji Europejskiej, których nie chce przyjąć PiS – mówiła.

Nauka
Orki kontra „największa ryba świata”. Naukowcy ujawniają zabójczą taktykę polowania
Nauka
Radar NASA wychwycił „opuszczone miasto” na Grenlandii. Jego istnienie zagraża środowisku
Nauka
Jak picie kawy wpływa na jelita? Nowe wyniki badań
Nauka
Północny biegun magnetyczny zmierza w kierunku Rosji. Wpływa na nawigację
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Nauka
Przełomowe ustalenia badaczy. Odkryto życie w najbardziej „niegościnnym” miejscu na Ziemi
Materiał Promocyjny
Transformacja w miastach wymaga współpracy samorządu z biznesem i nauką