Reklama

Pisą spłynąć do stolicy

Gmina Pisz przekazała Wodom Polskim prawo dysponowania gruntem pod budowę stopnia wodnego na rzece Pisie.

Publikacja: 18.07.2019 21:00

Renata Falęcka/CC 4.0

Renata Falęcka/CC 4.0

Foto: Wikimedia Commons

W jego skład ma wejść śluza żeglugowa, jaz z przepławką dla ryb i mała elektrownia wodna o mocy 0,2 MW. Inwestycja będzie elementem projektu przywrócenia połączenia wodnego z Warszawy przez Kanał Żerański, Narew i Pisę na Wielkie Jeziora Mazurskie. Udrożnienie całej drogi wodnej powinno potrwać pięć lat.

Woda retencjonowana za pomocą stopnia wodnego w jeziorze Roś zasilać będzie rzeki Pisę i Narew w okresach tzw. niżówek, co pozwoli eliminować zbyt niskie dla żeglugi stany wód. W okresie wiosennym Pisa tworzy rozlewiska, a w lecie poziom wody spada do stanu krytycznie niskiego, co uniemożliwia żeglugę.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Nauka
Zaskakujący zwrot ewolucji. Ten gatunek odnowił cechy sprzed milionów lat
Nauka
Przełomowe odkrycie naukowców. Zmienia nasz obraz neandertalczyków
Nauka
Magma rozrywa kontynent afrykański? Przełomowe badania naukowców
Nauka
Alkohol, nikotyna, narkotyki wyzwaniem dla zdrowia publicznego. Między wolnością a reglamentacją
Materiał Promocyjny
Sprzedaż motocykli mocno się rozpędza
Nauka
Naukowcy testują nowy sposób walki z superbakteriami. Skład tabletek może zaskoczyć
Reklama
Reklama