Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 02.12.2019 13:00 Publikacja: 02.12.2019 12:54
Foto: AdobeStock
Naukowcy z Uniwersytetu Ewha Woman w Seulu w Korei Południowej przeprowadzili badanie, które miało ustalić, czy dbałość o higienę jamy ustnej może być związana ze zmniejszonym ryzykiem wystąpienia migotania przedsionków serca.
Zespół przebadał ponad 160 000 osób w wieku od 40 do 79 lat. Żaden z uczestników badania nie miał migotania przedsionków lub niewydolności serca. Po rutynowej kontroli lekarskiej, którą przeprowadzono w latach 2003–2004, odnotowano cechy badanych, w tym wzrost, wagę, wcześniejsze choroby, styl życia i higienę jamy ustnej. Wszyscy uczestnicy badania byli obserwowani przez około dziesięć i pół roku.
Badanie, które zostało opublikowane w czasopiśmie „European Journal of Preventive Cardiology”, wykazało, że w trakcie badania u trzech procent osób rozwinęło się migotanie przedsionków. U około pięciu procent wystąpiła natomiast niewydolność serca. Naukowcy doszli do wniosku, że mycie zębów trzy lub więcej razy dziennie może zmniejszyć ryzyko wystąpienia niewydolności serca o 12 proc. procent. Wiąże się także z 10 proc. niższym ryzykiem wystąpienia migotania przedsionków.
Naukowcy podkreślają jednak, że badanie ma „kilka ograniczeń”. Wiąże się to między innymi z tym, że przebadane osoby pochodziły wyłącznie z Azji oraz nie sprawdzano czy udały się one na wizytę do stomatologa. Ponadto, w artykule wstępnym opublikowanym w czasopiśmie naukowym towarzyszącym wydaniu badania stwierdzono, że „przyczynowość tych skojarzeń jest niejasna”. „Z pewnością jest jeszcze za wcześnie, aby zalecać szczotkowanie zębów w celu zapobiegania migotaniu przedsionków i zastoinowej niewydolności serca” - czytamy.„Chociaż rola stanu zapalnego w występowaniu chorób sercowo-naczyniowych staje się coraz bardziej widoczna, potrzebne są badania interwencyjne w celu zdefiniowania strategii mających znaczenie dla zdrowia publicznego” - dodano.
Autorzy wyjaśnili, że choć nie badano mechanizmów, jedną z możliwości jest to, że częste mycie zębów zmniejsza liczbę bakterii w biofilmie poddziąsłowym (bakterie żyjące w kieszeni między zębami a dziąsłami), zapobiegając w ten sposób translokacji do krwioobiegu.
W grudniu czeka nas przesilenie zimowe. Który dzień w 2024 roku będzie najkrótszy?
W najbliższą niedzielę (15 grudnia) na niebie pojawi się ostatnia w tym roku pełnia Księżyca. Grudniowy Księżyc w pełni nazywa się często Zimnym Księżycem. Jak to się stało, że dawne indiańskie określenia są do dziś w powszechnym użyciu? Kiedy dokładnie wypada grudniowa pełnia Księżyca w Polsce? I dlaczego będzie wyjątkowa?
W organizmach delfinów, które żyją w Zatoce Meksykańskiej, znaleziono fentanyl – niezwykle silny opioid syntetyczny o działaniu podobnym do morfiny, ale silniejszym – wynika z opublikowanego w czasopiśmie naukowym "iScience" badania.
Biologom udało się szczegółowo udokumentować strategię polowania orek na rekina wielorybiego. Na zdjęciach i nagraniach została utrwalona taktyka stada wymierzona w „największą rybę na świecie”.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Podczas lotu nad Grenlandią i testów radaru UAVSAR naukowcom udało się uchwycić Camp Century – opuszczone „miasto pod lodem” stworzone przez armię USA w czasie Zimnej Wojny. – Dzięki nowym danym poszczególne struktury w tajemniczym mieście są widoczne w sposób, jakiego nigdy wcześniej nie widziano” – komentuje Chad Greene naukowiec z NASA specjalizujący się w badaniu kriosfery, czyli powłoki lodowej Ziemi.
Nie czekaj do nowego roku, by zadbać o siebie! Poznaj proste nawyki self-care, które wprowadzą równowagę, zdrowie i energię do Twojego życia.
Gdy wokół hulają polityczne emocje związane z pierwszą rocznicą powołania rządu, z głośników w supermarketach sączą się już bożonarodzeniowe przeboje, a my w popłochu robimy ostatnie zakupy, warto pozwolić sobie na moment adwentowego zatrzymania. A nie ma lepszej drogi, by to zrobić, niż dobra lektura.
W Kielcach na Białogonie doszło do awarii magistrali wodociągowej. Zasila ona ponad 60 proc. mieszkańców wodą z głównego ujęcia w tej części miasta.
„Ilustrownik. Przewodnik po sztuce malarskiej” Grażyny Bastek jest publikacją unikatową. Daje wiedzę i poczucie, że warto ją zgłębiać.
Dzięki „The Great Circle” słynny archeolog dostał nowe życie.
W debiucie reżyserskim Malcolma Washingtona, syna aktora Denzela, stare pianino jest jak kapsuła czasu.
Jeszcze zima się dobrze nie zaczęła, a w Szczecinie już druga „Odwilż”.
Cenię historie grozy z morałem, a filmowy horror „Substancja” właśnie taki jest, i nie szkodzi, że przesłanie jest dość oczywiste.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas