Mycie zębów trzy razy dziennie zmniejsza ryzyko chorób serca

Z nowego badania wynika, że mycie zębów więcej niż dwa razy dziennie może zmniejszyć ryzyko wystąpienia niewydolności serca o ponad dziesięć procent.

Aktualizacja: 02.12.2019 13:00 Publikacja: 02.12.2019 12:54

Mycie zębów trzy razy dziennie zmniejsza ryzyko chorób serca

Foto: AdobeStock

adm

Naukowcy z Uniwersytetu Ewha Woman w Seulu w Korei Południowej przeprowadzili badanie, które miało ustalić, czy dbałość o higienę jamy ustnej może być związana ze zmniejszonym ryzykiem wystąpienia migotania przedsionków serca.

Zespół przebadał ponad 160 000 osób w wieku od 40 do 79 lat. Żaden z uczestników badania nie miał migotania przedsionków lub niewydolności serca. Po rutynowej kontroli lekarskiej, którą przeprowadzono w latach 2003–2004, odnotowano cechy badanych, w tym wzrost, wagę, wcześniejsze choroby, styl życia i higienę jamy ustnej. Wszyscy uczestnicy badania byli obserwowani przez około dziesięć i pół roku.

Badanie, które zostało opublikowane w czasopiśmie „European Journal of Preventive Cardiology”, wykazało, że w trakcie badania u trzech procent osób rozwinęło się migotanie przedsionków. U około pięciu procent wystąpiła natomiast niewydolność serca. Naukowcy doszli do wniosku, że mycie zębów trzy lub więcej razy dziennie może zmniejszyć ryzyko wystąpienia niewydolności serca o 12 proc. procent. Wiąże się także z 10 proc. niższym ryzykiem wystąpienia migotania przedsionków.

Naukowcy podkreślają jednak, że badanie ma „kilka ograniczeń”. Wiąże się to między innymi z tym, że przebadane osoby pochodziły wyłącznie z Azji oraz nie sprawdzano czy udały się one na wizytę do stomatologa. Ponadto, w artykule wstępnym opublikowanym w czasopiśmie naukowym towarzyszącym wydaniu badania stwierdzono, że „przyczynowość tych skojarzeń jest niejasna”. „Z pewnością jest jeszcze za wcześnie, aby zalecać szczotkowanie zębów w celu zapobiegania migotaniu przedsionków i zastoinowej niewydolności serca” - czytamy.„Chociaż rola stanu zapalnego w występowaniu chorób sercowo-naczyniowych staje się coraz bardziej widoczna, potrzebne są badania interwencyjne w celu zdefiniowania strategii mających znaczenie dla zdrowia publicznego” - dodano.

Autorzy wyjaśnili, że choć nie badano mechanizmów, jedną z możliwości jest to, że częste mycie zębów zmniejsza liczbę bakterii w biofilmie poddziąsłowym (bakterie żyjące w kieszeni między zębami a dziąsłami), zapobiegając w ten sposób translokacji do krwioobiegu.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Nauka
Zaskakujący zwrot ewolucji. Ten gatunek odnowił cechy sprzed milionów lat
Nauka
Przełomowe odkrycie naukowców. Zmienia nasz obraz neandertalczyków
Nauka
Magma rozrywa kontynent afrykański? Przełomowe badania naukowców
Nauka
Alkohol, nikotyna, narkotyki wyzwaniem dla zdrowia publicznego. Między wolnością a reglamentacją
Nauka
Naukowcy testują nowy sposób walki z superbakteriami. Skład tabletek może zaskoczyć
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama