Norweski Komitet Noblowski w tym roku przyjmował zgłoszenia do 1 lutego. Choć nie komentuje on publicznie nominacji, zwykle są one ujawniane przez osoby, które zgłosiły swoich faworytów. 

Jak ocenili duńscy posłowie Jens Holm i Hakan Svenneling z Partii Lewicy, „Greta Thunberg ciężko pracowała, aby zmusić polityków do otwarcia oczu na kryzys klimatyczny”. Dodali także, że działanie w kierunku zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych oraz przestrzegania porozumienia paryskiego to działanie na rzecz pokoju.

O Grecie Thunberg zrobiło się głośno w 2018 roku. Protestowała ona wówczas pod siedzibą szwedzkiego parlamentu. Jej postulaty dotyczyły respektowania porozumienia paryskiego i zmniejszenia emisji dwutlenku węgla. Nastolatka pojawiała się także między innymi w Londynie, Brukseli i Nowym Jorku oraz wzięła udział w katowickim szczycie klimatycznym, który odbył się rok temu. Nastoletnia działaczka w sierpniu tego roku przepłynęła Atlantyk, gdyż nie lata samolotami ze względu na ich szkodliwość na atmosferę. Wzięła również udział w szczycie ONZ, gdzie przemawiała i wyraźnie zdenerwowana oskarżyła światowych przywódców o zdradę jej pokolenia. Działania Grety Thunberg zapoczątkowały między innymi inicjatywę szkolnych strajków nazywanych "Piątkami dla Przyszłości” czy globalnego ruchu "Młodzież dla klimatu".