Mamy nowy dowód świadczący o tym, że różnice w orientacji seksualnej widoczne są także w budowie mózgu. Zwłaszcza jeśli chodzi o ważne struktury odpowiadające za emocje, nastrój, niepokój czy agresję. W rezultacie u homoseksualnych mężczyzn przypominają one te, jakie mają heteroseksualne kobiety. I na odwrót.
Zdaniem głównej autorki badań, Ivanki Savic z Karolinska Institutet w Sztokholmie, różnice te mają początek w życiu płodowym lub też we wczesnym dzieciństwie. Trudno jednak powiedzieć, w jakiej mierze są dziedziczne, a w jakiej mogą być skutkiem wystawienia w łonie matki na działanie hormonów płciowych. Niemniej oznacza to, że orientacja seksualna jest cechą zdeterminowaną biologicznie.
– Nasze badania są najsolidniejszymi spośród przeprowadzonych do tej pory analiz dotyczących różnic pomiędzy osobami homoseksualnymi a heteroseksualnymi – chwali się uczona.
Homoseksualizm nie jest zachowaniem wyuczonym, ale ma przyczyny biologiczne
To bowiem nie pierwsze naukowe prace poświęcone temu tematowi. Wnioski z wcześniejszych były podobne, ale pod znakiem zapytania stawiała je niedoskonałość metod, z których korzystano. Polegały one na przykład na ocenianiu przez badanych stopnia atrakcyjności twarzy mężczyzn i kobiet. Aby obejść ten problem, zespół pod kierunkiem Ivanki Savic postanowił sprawdzić parametry, które wydają się stałe w momencie urodzenia. A więc nie mogły ulec zmianie w wyniku procesów poznawczych.