Terapia genowa z wykorzystaniem nanotechnologii – tak określa nowy pomysł dr Andreas Schatzlein z londyńskiej School of Pharmacy. Co to oznacza? Naukowcy połączyli dwie nowoczesne metody wykorzystywane w eksperymentalnych terapiach. Jedna to dostarczanie do zmutowanych komórek rakowych genów, które wywołają uśmiercenie komórki. Druga to stworzenie miniaturowych cząsteczek – tu z pomocą przychodzi nanotechnologia – które dostarczają te geny do chorych komórek.
W efekcie udało się zabijać z dużą skutecznością komórki nowotworu. I tylko te – zdrowie pozostawały nietknięte.
– Terapia genowa ma szansę stać się bezpiecznym i skutecznym sposobem leczenia raka – powiedział dr Schatzlein sieci BBC. – Ale dostarczenie tych genów do komórek rakowych pozostaje wielkim wyzwaniem. To pierwszy raz, kiedy udało się wycelować geny w komórki guzów tak precyzyjnie. Dlatego jesteśmy tacy podekscytowani.
Na razie przeprowadzono testy na myszach. Opisuje je „Cancer Research”. Jak jednak zapewnia dr Schatzlein, testy z udziałem ludzi chorych na raka rozpoczną się już za dwa lata.
Podobna terapia może być szansą dla tych, u których guzy znajdują się bardzo blisko szczególnie wrażliwych organów. Znajdzie też zastosowanie w przypadkach przerzutów choroby do innych organów. Dziś lekarze często uznają, że takie zmiany są nieoperacyjne i wybierają mniej skuteczne formy leczenia.