Od końca kwietnia obowiązywał na świecie piąty stopień zagrożenia pandemią wirusa grypy A/H1N1. WHO ogłosiła go, bo wirus łatwo przenosił się z człowieka na człowieka, a przypadki zachorowań wystąpiły w co najmniej dwóch krajach. Co oznacza podniesienie przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) poziomu zagrożenia do maksymalnego, szóstego stopnia?
Wirus rozprzestrzenił się na inne kraje, wywołując infekcje wśród ich mieszkańców.
O ile do tej pory mogło dojść do wybuchu pandemii, o tyle szósty stopień oznacza, że czyni już ona postępy. Decyzję tę WHO podjęła podczas pilnie zwołanego spotkania w Genewie.
Ostatnia pandemia grypy miała miejsce w 1968 roku w Hongkongu. Wywołał ją szczep H3N2. Szacuje się, że na całym świecie zmarło wówczas z jej powodu ok. miliona ludzi. Równie wiele ofiar pochłonęła pandemia grypy azjatyckiej, która wybuchła 11 lat wcześniej w Chinach. Wywołała ją ludzka odmiana H2N2 z genami wirusa atakującego dzikie ptaki.
Jedną z największych pandemii chorób zakaźnych w historii świata była tzw. hiszpanka, która trwała w latach 1918 – 1919. Zainfekowana wirusem grypy H1N1 mogła być nawet jedna trzecia ludzi na świecie. Według szacunków mogło umrzeć nawet 100 mln ludzi.