Jak szybko zmienia się nasze DNA? W jakim tempie pojawiają się nowe mutacje genetyczne? Czy każdy dorzuca swoje trzy grosze? I ile dokładnie to jest owe trzy grosze? [wyimek]Większość tych mutacji jest całkowicie nieszkodliwa – podkreślają badacze[/wyimek]
Na te pytania odpowiedział międzynarodowy zespół 16 specjalistów badających konstrukcję DNA człowieka. Dzięki tej pracy będzie można z wyjątkową precyzją policzyć, kiedy w historii oddzielały się od siebie poszczególne gatunki, które dały początek człowiekowi. Wiedza ta znajdzie zastosowanie również w medycynie – mutacje genów odpowiadają za powstawanie chorób nowotworowych.
W badaniach, które publikuje najnowsze wydanie „Current Biology”, brali udział specjaliści z brytyjskiego Wellcome Trust Sanger Institute oraz dwóch chińskich placówek: pekińskiego Szpitala Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej i Instytutu Genomiki w Shenzhen.
[srodtytul]Mrówcze jajo w ryżu cesarza[/srodtytul]
Naukowcy skupili się na liczącym 10 mln „cegiełek” (nukleotydów) fragmencie tworzących zapis genetyczny w chromosomie Y. Chromosom Y doskonale się nadaje do tego typu pomiarów, ponieważ jest przekazywany z ojca na syna praktycznie niezmieniony.