Wyróżnienia, zwane także antynoblami, od 19 lat przyznaje „Annals of Improbable Research“ („Roczniki Badań Nieprawdopodobnych“). Przyznawane są za badania, które czasami są wręcz absurdalne. Ogłoszenie listy zdobywców Ig Nobli odbywa się tuż przed ogłoszeniem laureatów prawdziwego Nobla.
Zanim irlandzka policja spostrzegła swoją pomyłkę, w rejestrze wykroczeń Prawo Jazdy figurował jako największy pirat drogowy w tym kraju. Podczas uroczystej ceremonii w czwartek w nocy w Sanders Theathre na Uniwersytecie Harvarda w imieniu irlandzkiej policji wystąpiła Karolina Lewestam, polska obywatelka i posiadaczka prawa jazdy. Zebranym na uroczystości wyjaśniła, że to nie nazwisko kierowcy, ale nazwa dokumentu uprawniającego do prowadzenia samochodu.
Pokojową nagrodę otrzymali badacze Stephan Bolliger, Steffen Ross, Lars Oesterhelweg, Michael Thali i Beat Kneubuehl ze Szwajcarii za eksperyment, który ma odpowiedzieć na pytanie, czy łatwiej łamie kości czaszki pusta czy pełna butelka piwa. – To nie jest szczyt moich osiągnięć naukowych – tłumaczył Stephan Bolliger, szef Wydziału Medycyny Sądowej Uniwersytetu w Bernie, podczas ceremonii wręczenia nagród. — Ale jest to jeden z najbardziej interesujących i zapadających w pamięć momentów w życiu zawodowym.
Podczas eksperymentu nie było żadnego rozbijania głów. Zamiast nich badacze użyli stalowych kul. Okazało się że puste butelki są mocniejsze, choć jak przyznają naukowcy zarówno puste, jak i pełne są w stanie roztrzaskać każdą głowę. Te badania tylko z pozoru są absurdalne. Jak tłumaczył laureat, były prowadzone na zamówienie prawników.
Catherine Douglas i Peter Rowlinson z Wielkiej Brytanii zasłużyli na nagrodę w dziedzinie nauk weterynaryjnych. Przeprowadzili badania jak traktowanie krów wpływa na produkcję mleka. Te zwierzęta, do których hodowcy zwracają się po imieniu, dają go więcej – dowiedli. — Nadawanie imienia to tylko jeden aspekt naszych badań. Potwierdzają one, że zwierzęta odwzajemniają nasz stosunek do nich — tłumaczył Rowlinson.