– Zapomnijcie o ośmiornicy w Afryce. Tylko kości są w stanie przewidzieć wyniki wielkich wydarzeń, takich jak mecze mundialu – żartował Jacob Zuma, prezydent Republiki Południowej Afryki. Ale to ośmiornica Paul (płci męskiej) z akwarium w Oberhausen wytypowała wyniki ośmiu meczów. Aby wskazać zwycięzcę, ośmiornica miała wybrać pojemnik z małżem opatrzony flagą drużyny. W ten sposób Paul przewidział wyniki spotkań reprezentacji Niemiec i wynik meczu finałowego Hiszpania – Holandia.
Ośmiokrotne trafienie uczyniło z głowonoga medialną gwiazdę. Nie znaczy to jednak, że ośmiornice obdarzone są jakąś niezwykłą inteligencją. Głowonogi, do których należą ośmiornice, mają najlepiej rozwinięty układ nerwowy, a ich mózg otoczony jest osłoną chrzęstną. Paul potrafił otworzyć pudełko, aby dostać się do przysmaku, i to właśnie ta czynność świadczy o inteligencji.
Według niektórych badaczy mózg ośmiornic dorównuje sprawnością mózgom niektórych ptaków czy ssaków. Obserwacje Nathana Emery z Uniwersytetu Londyńskiego dowiodły, że gawrony potrafią posłużyć się narzędziami, a nawet same je wytwarzać, a do takiego wyczynu ośmiornicy daleko.
[srodtytul]Rekin giełdowy[/srodtytul]
Przewidywanie notowań giełdowych może być równie spektakularne jak wyników meczu. Pod koniec lat 90. do eksperymentu posłużył szympans o imieniu Raven. Eksperyment opisany został w „Wall Street Journal”. Raven nie miał pojęcia ani o giełdzie, ani tym bardziej o narzędziach giełdowych. Wybierał tylko mandarynki z koszyka – sygnalizując w ten sposób zakup akcji konkretnej spółki. Uzyskał lepsze wyniki niż 10 tys. świetnie opłacanych analityków na Wall Street.