Odkrycia dokonano w stanie Campeche na półwyspie Jukatan, w dżungli na północ od Rezerwatu Biosfery Calakmul.
Zespół archeologów, prowadzony przez profesora zwyczajnego Słoweńskiej Akademii Nauk i Sztuk Ivana Sprajca, odnalazł 15 piramid, w tym jedną 23-metrową, miejsc do rytualnej gry w piłkę, place i inne zabudowania.
Miasto, pochodzące sprzed 1400 lat, archeolodzy nazwali Chactun (Czerwona Skała). Prof. Sprajc uważa, że było ono mniej zaludnione niż inne miasta Majów, takie jak Tikal w Gwatemali. To odkryte w XIX wieku miasto zamieszkiwało 90 tysięcy ludzi.
Chactun zajmowało powierzchnię około 22 hektarów. Mogło je zamieszkiwać od 30 do 40 tysięcy ludzi, ale do ustalenia dokładniejszej liczby mieszkańców konieczne są dalsze badania.
Miejsce to było znane społeczności akademickiej. 15 lat temu państwowa komisja do spraw różnorodności biologicznej w celu monitorowania rezerwatu wykonała serię zdjęć lotniczych. Zespół prof. Sprajca przeglądając archiwalne zdjęcia dostrzegł zarysy ruin. Przez trzy tygodnie archeolodzy wyrąbywali 16-kilometrową drogę do miasta, przez kolejne szeęść - wykonywali mapy terenu i dokumentację zabytków. Zablokowali także świeżo wyrąbaną drogę, by uniemożliwić dostęp osobom postronnym.