Diagnoza dzięki elektronice
Czipy instalowane na pszczołach pozwalały badaczom identyfikować poszczególne owady, gdy opuszczały ul i gdy do niego powracały, oraz miejsca, w których zbierały pyłek kwiatowy. Znając te miejsca, naukowcy byli w stanie precyzyjnie ustalić, w jakim stężeniu występują tam pestycydy bądź inne chemikalia i czy ma to związek z wymieraniem pszczół. Okazało się, że związek taki istnieje.
Podobny eksperyment przeprowadzili badacze z francuskiego INRA – Institut National de la Recherche Agronomique. Wyposażali pszczoły w mininadajniki radiowe umożliwiające śledzenie ich poza ulem. Część tych owadów zetknęli z pestycydami z grupy neonikotynoidów. Około 30 proc pszczół, które miały kontakt z tymi pestycydami, nie było w stanie powracać do ula, jeśli odległość przekraczała kilometr – co dla pszczoły miodnej (Apis mellifera) jest średnim dystansem.
Zespół prof. Dave'a Goulsona ze szkockiego uniwersytetu w Stirling poddał roje pszczół działaniu niewielkich dawek jednego z neonikotynoidów, a następnie umożliwił im przez sześć tygodni swobodne zbieranie pożywienia. Pszczoły z innych doświadczalnych rojów nie stykały się z tą substancją.
Roje zważono przed i po eksperymencie. Te, które miały kontakt z pestycydem, zaledwie po sześciu tygodniach ważyły o 12 proc. mniej i rodziło się w nich o 85 proc. królowych mniej, co oznacza, że o tyle zmaleje liczba nowych rojów.
Pestycydy – postrach pasożytów, grzybów i pszczół
To substancje toksyczne, naturalne lub syntetyczne, sproszkowane lub płynne, oparte na ok. 250 związkach chemicznych, niszczące lub hamujące rozwój szkodników. Stosuje się je do zwalczania chorób roślin, regulacji ich wzrostu, usuwania chwastów, grzybów, gryzoni, a także w budynkach do zwalczania owadów i grzybów. Rolnictwo krajów rozwiniętych charakteryzuje bardzo wysokie zużycie tych środków. Pestycydy z grupy neonikotynoidów są szczególnie skuteczne, przenikają do całej rośliny, do gleby, wody, w rezultacie są obecne w całym ekosystemie, w ten sposób chronią rośliny, ale uśmiercają pszczoły. Kumulacja pestycydów w organizmie prowadzi do powstawania nowotworów, także u potomstwa.