Jak torfowiska reagują na globalne ocieplenie

Naukowcy z Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu badają, jak jak szybko torfowiska reagują na globalne ocieplenie, czyli na podwyższoną temperaturę powietrza.

Aktualizacja: 28.07.2016 12:34 Publikacja: 28.07.2016 12:08

Na półkuli północnej torfowiska zajmują tylko 3 proc. powierzchni, magazynują aż 30 proc. węgla gleb

Na półkuli północnej torfowiska zajmują tylko 3 proc. powierzchni, magazynują aż 30 proc. węgla glebowego

Foto: 123RF

Torfowiska są bardzo ważne dla środowiska. Mimo, że na całej półkuli północnej torfowiska zajmują tylko 3 proc. powierzchni, jednak magazynują aż 30 proc. węgla glebowego.

Badaniem objęto torfowisko Linje koło Bydgoszczy. W ramach eksperymentu przygotowano 28 poletek badawczych. Poletka wyposażone są w sprzęt do pomiaru temperatury i wilgotności. Na poletkach o boku długości jednego metra zainstalowano otwarte u góry klosze z przezroczystego tworzywa sztucznego (poliwęglanu OTC — Open Top Chambers). To wystarczyło, aby temperatura na poletkach eksperymentalnych z OTC była wyższa średnio o 1-2 stopnie C, niż na poletkach bez OTC. Badacze symulowali też osuszanie torfowisk, podnosząc wybrane poletka o 10 cm — tak, by roślinności torfowisk utrudnić dostęp do wody.

Analogiczne badania wykonano w Szwajcarii. Tam pobrano profile z torfowiska we Francji, a następnie przetransplantowano do laboratorium, gdzie symulowano wysoki, niski i średni poziom wody. Okazało się, że wyniki obu eksperymentów prowadzą do podobnych wniosków.

Eksperymenty trwały dwa lata. Po tak krótkim czasie w ekosystemach torfowisk udało się zauważyć istotne różnice. Badania pokazują, że przy zwiększaniu się temperatury i osuszeniu, charakterystyczne dla torfowisk mchy torfowce są łatwo wypierane przez roślinność naczyniową, taką jak turzyce i krzewinki. Niewiele potrzeba, żeby zaburzyć ekosystem torfowiska, a potem wrócić do stanu poprzedniego, naturalnego, nie jest już łatwo.

W badaniach, oprócz Polaków, uczestniczyli naukowcy ze szwajcarskich uczelni: Politechniki w Lozannie i Uniwersytetu w w Neuchatel.

Nauka
Sprawdzian z góralskiego. Czy da się jeszcze ocalić mowę Podhala?
Nauka
Szympansom bliżej do zachowań ludzi, niż nam się wydawało. Nowe wyniki badań
Materiał Partnera
Jak postrzegamy UE? Co myślimy w zależności od mediów, z których korzystamy?
Nauka
Tajny rosyjski satelita „nie jest już operacyjny”. Wywoływał spore obawy
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Nauka
Dlaczego superwulkan Yellowstone nie wybucha? Naukowcy odkryli cenną wskazówkę
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne