Globalne ocieplenie przeszkodzi w organizowaniu letnich igrzysk olimpijskich

Lipiec to kolejny miesiąc bijący historyczne rekordy ciepła. Zdaniem naukowców w przyszłości ocieplenie uniemożliwi organizowanie igrzysk olimpijskich.

Aktualizacja: 17.08.2016 07:13 Publikacja: 16.08.2016 17:51

Globalne ocieplenie przeszkodzi w organizowaniu letnich igrzysk olimpijskich

Foto: AFP

Ubiegły miesiąc był o ponad 0,8 stopnia Celsjusza cieplejszy niż średnia w latach 1950–1980. Zdaniem NASA to najgorętszy miesiąc w historii pomiarów od 1880 roku – razem z lipcem ubiegłego roku oraz lipcem 2011. Pierwszą piątkę w tym rankingu NASA zamykają lipiec i sierpień 2009 roku.

– Najbardziej przerażające jest to, iż wkraczamy w erę, kiedy niespodzianką będzie dla nas to, że nowy miesiąc nie jest najgorętszym w historii – mówi Chris Field, klimatolog z Uniwersytetu Stanforda. NASA przypomina również, że to już dziesiąty kolejny miesiąc bijący rekordy ciepła w swojej „kategorii". – Lipiec tego roku przyniósł rekordową średnią temperaturę, będąc najgorętszym lipcem w historii. Podobnie czerwiec 2016 roku był najcieplejszym czerwcem w historii, maj 2016 był najgorętszym majem, i tak dalej – tłumaczy Gavin Schmidt z NASA.

To jednak dopiero początek problemów. Według naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley postępujące ocieplenie w przyszłości uniemożliwi organizację letnich igrzysk olimpijskich. Temperatura będzie zbyt wysoka, aby w bezpieczny sposób przeprowadzić zawody w niektórych dyscyplinach, na przykład bieg maratoński.

Ale spokojnie – stanie się to, według symulacji naukowców, dopiero za 70 lat. W 2085 roku tylko osiem miast na półkuli północnej będzie się nadawało na gospodarzy igrzysk. Na 543 potencjalne miasta – przypominają na łamach prestiżowego magazynu „Lancet".

„Nasze badania wskazują, że do roku 2085 takie miasta, jak Stambuł, Rzym, Madryt, Paryż czy Budapeszt, które brano pod uwagę przy organizacji igrzysk w 2020 lub 2024 roku, nie byłyby zdolne do przeprowadzenia zawodów" – napisali naukowcy. „Tokio, które wygrało rywalizację o igrzyska w 2020 roku, również byłoby wówczas zbyt gorące, aby zapewnić bezpieczeństwo sportowców".

Jak naukowcy to liczyli? Pod uwagę wzięto miasta na półkuli północnej (bo żyje tam 90 proc. populacji) liczące ponad 600 tys. mieszkańców (bo takie miasta udźwigną igrzyska), po czym oceniono, czy ryzyko odwołania maratonu przekracza 10 proc. – Jeśli wydajesz miliardy dolarów na taką imprezę, to chcesz mieć pewność, że nikt jej nie odwoła kilka minut przed startem – mówi jeden z autorów Kirk Smith.

Jakie miasta zostają? Oprócz Dublina, Belfastu, Edynburga i Glasgow – Petersburg, Ryga, Biszkek oraz Ułan Bator.

Nauka
Szympansom bliżej do zachowań ludzi, niż nam się wydawało. Nowe wyniki badań
Materiał Partnera
Jak postrzegamy UE? Co myślimy w zależności od mediów, z których korzystamy?
Nauka
Tajny rosyjski satelita „nie jest już operacyjny”. Wywoływał spore obawy
Nauka
Dlaczego superwulkan Yellowstone nie wybucha? Naukowcy odkryli cenną wskazówkę
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Nauka
Kiedy gospodarki są w szoku? Co i jak kształtuje cykle koniunkturalne