Michael Brecht i jego zespół z Bernstein Center for Computational Neuroscience w Berlinie przeprowadził sekcję głów trzech słoni azjatyckich (Elephas maximus) i pięciu słoni afrykańskich (Loxodonta africana). Wszystkie zwierzęta żyły w ogrodach zoologicznych i padły z przyczyn naturalnych lub zostały uśpione z powodu poważnych problemów zdrowotnych.
Sekcja była wyjątkowo skomplikowana, ponieważ głowa słonia waży prawie 600 kg i jej preparowanie wymaga specjalistycznego sprzętu.
Czytaj więcej
Pracownicy ochrony przyrody i weterynarze ostrzegają, że odpady z tworzyw sztucznych na otwartym wysypisku we wschodniej Sri Lance zabijają dzikie słonie.
Naukowcy chcieli przyjrzeć się bliżej zwojom nerwu trójdzielnego, wiązkom zakończeń nerwowych w trąbie i pysku słonia. Każdy słoń ma je dwie. Są stosunkowo duże - ważą około 50 g, dla porównania siatkówka ludzkiego oka waży zaledwie 0,3 g.
W głównym nerwie wychodzącym ze zwoju trójdzielnego naukowcy doliczyli się 400 tys. neuronów.
To znacznie więcej, niż się spodziewali i tylko nieco mniej niż liczba neuronów, które znaleźli w nerwie wzrokowym słonia. Nerwy wzrokowe zwykle mają więcej neuronów niż nerwy związane z dotykiem, ponieważ układ wzrokowy jest zazwyczaj znacznie bardziej skomplikowany.
Zespół odkrył również, że nerw w trąbie związany z dotykiem był trzy razy grubszy niż nerw wzrokowy prowadzący do oka słonia. Grubość nerwu wskazuje na to, ile informacji mogą przenosić neurony i jak precyzyjny może być system dotykowy trąby.
Czytaj więcej
Stado 14 azjatyckich słoni, które od ponad roku wędruje po Chinach, wydaje się kończyć swoją wycieczkę. Wczoraj wieczorem przeprowadzono je mostem przez rzekę Yuanjiang, kierując w stronę rezerwatu.
- Dla słonia trąba jest jak bardzo czuła ręka - mówi szef zespołu badawczego Michael Brecht.
Pozyskiwanie sponsorów przez instytucje nauki, kultury i sportu
Trąby tych zwierząt składają się z 40 tysięcy mięśni (człowiek ma ich w sumie niewiele ponad 600). Zwierzę potrafi nią wyczuwać wielkość przedmiotu, jego kształt i temperaturę, może nią podnieść źdźbło trawy, jak i złamać potężną gałąź. Służy do picia, powitań i okazywania czułości młodym. Szacuje się, że słoniątko uczy się precyzyjnego używania trąby przez co najmniej 3 pierwsze lata życia.
Przeprowadzone badania, choć będą kontynuowane, już teraz wydają się wskazywać, że słoniowa trąba może być najbardziej wrażliwą częścią ciała w świecie zwierząt.