Naukowcy opracowali hydrożel do walki z chorobą Parkinsona

Australijscy naukowcy stworzyli hydrożel, który mógłby być stosowany jako jednorazowa terapia w leczeniu choroby Parkinsona i ewentualnie innych schorzeń neurologicznych.

Aktualizacja: 10.08.2021 10:55 Publikacja: 10.08.2021 08:34

Naukowcy opracowali hydrożel do walki z chorobą Parkinsona

Foto: Flickr/Radio Alfa

Naukowcy z Australijskiego Uniwersytetu Narodowego, we współpracy z Florey Institute of Neuroscience and Mental Health, opracowali żel składający się z aminokwasów, który może być wstrzykiwany do mózgu.

Po wstrząśnięciu hydrożel zamienia się w ciecz, co ułatwia wprowadzenie go do mózgu. Następnie żel powraca do swojej stałej postaci, wypełniając puste przestrzenie o nieregularnych kształtach i pomagając w bezpiecznym transporcie zastępczych komórek macierzystych do uszkodzonych części mózgu.

- Prawdziwym przełomem jest to, że jest to jednorazowa procedura - powiedział profesor David Nisbet.

Żel był do tej pory testowany tylko na zwierzętach i okazał się skuteczny w zwalczaniu zaburzeń ruchowych w chorobie Parkinsona u szczurów. Nisbet ma nadzieję, że próby kliniczne rozpoczną się w ciągu najbliższych pięciu lat, po tym jak żel okaże się bezpieczny do stosowania u ludzi.

Naukowiec dodał, że hydrożel jest również stosunkowo tani w produkcji i może być łatwo dostosowany do masowej produkcji, gdy materiały zostaną zatwierdzone do użytku klinicznego.

Choroba Parkinsona jest zaburzeniem mózgu, które powoduje drżenie i trudności z chodzeniem, równowagą i koordynacją. Żel mógłby być również stosowany do pomocy osobom, które cierpiały na inne schorzenia neurologiczne, takie jak udary.

Szacuje się, że z chorobą Parkinsona żyje około 100 000 Australijczyków, a na całym świecie jest to ponad 10 milionów przypadków. Nie ma lekarstwa na tę chorobę.

Nauka
Picasso w świecie biznesu. Dlaczego powstają korporacyjne kolekcje sztuki
Nauka
Naukowcy potwierdzili 67-letnią hipotezę. „Niemożliwe” odkrycie
Nauka
Sprawdzian z góralskiego. Czy da się jeszcze ocalić mowę Podhala?
Nauka
Szympansom bliżej do zachowań ludzi, niż nam się wydawało. Nowe wyniki badań
Materiał Partnera
Jak postrzegamy UE? Co myślimy w zależności od mediów, z których korzystamy?
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku