Skutki tego dadzą o sobie znać jeszcze w bieżącym stuleciu, i to nie tylko na pacyficznych koralowych atolach, ale także w Europie. Najszybciej przekonają się o tym mieszkańcy Isle of Wight, Wyspy Wight.
należy do archipelagu Wysp Brytyjskich. od brytyjskiego wybrzeża oddziela ją cieśnina Solent. Wyspa przypomina kształtem romb o wymiarach 39 na 26 km. Zajmuje powierzchnię 381 km. kw. Powstała około 12 tys. lat temu gdy topniał lądolód pokrywający Europę i Ameryką Północną. Poziom mórz podniósł się wtedy co najmniej o kilkadziesiąt metrów, powstał kanał La Manche a zalana dolina rzeki Solent przekształciła się w cieśniną Solent, oddzielając White od wybrzeża.
A teraz prognozy dla wyspy są dramatyczne. Według specjalistów z Agencji Środowiska Wyspy Wight, Poziom wody w cieśninie Solent może wzrosnąć pod koniec XXI wieku o jeden metr. Natomiast już teraz, w ciągu roku, zalanie grozi 480 obiektom - domom mieszkalnym, warsztatom, sklepom położonym w niższych częściach wyspy. W kolejnych kilku latach (w ciągu następnej dekady) liczba ta wzrośnie do 730. Model sporządzony przez Agencją Środowiska Wyspy Wight wskazuje, że cały odcinek wybrzeża między Yarmouth i Ryde jest zagrożony.
John O,Flynn, administrator cieśniny Solent apeluje o pilne doprowadzenie do idealnego stanu infrastruktury zabezpieczającej wyspą przed morzem - są to stacje pomp, groble przepływowe, falochron. - Wszystko zależy od szybkości z jaką morze będzie się podnosić i od odporności zainstalowanych zabezpieczeń. Będzie to kosztować tak dużo, że politycy będą musieli podjąć decyzję, czy Wielka Brytania chce mieć Isle of Wight, i stać ją na to, czy raczej nie i trzeba będzie zrezygnować z tego skrawka lądu - uważa John 0,Flynn.
Nie jest to opinia pozbawiona podstaw, ponieważ gdyby nie interwencja człowieka, Wight byłaby podzielona na trzy części a morze wdzierałoby się między nie. Na zachodzie kamienny wał zbudowany z otoczaków oddziela zatokę Freshwater od bagnistych terenów nad rzeką Yar. Na brzegu wschodnim cienki pas lądu oddziela zatokę Sandown od też od rzeki Yar. Miejsce, w którym leży miasteczko Yarmouth było jeszcze kilkaset lat temu samodzielną wyspą. Z resztą wyspy Wight łączy je wąski przesmyk regularnie uszkadzany przez morze.