Nauka języka przed urodzeniem

Dzieci zazwyczaj zaczynają posługiwać się mową artykułowaną około drugiego roku życia, ale naukę języka rozpoczynają już w łonie matki

Publikacja: 08.01.2013 23:42

Nauka języka przed urodzeniem

Foto: www.sxc.hu

Dzieje się to od momentu, w którym u płodu wykształca się zmysł słuchu, mniej więcej w 30. tygodniu ciąży. Płód słyszy już wtedy bicie serca matki. Natomiast  dziecko tuż po narodzeniu jest w stanie odróżniać samogłoski występujące w języku matki od samogłosek występujących w innym języku.

Stwierdzili to naukowcy szwedzcy z Karolinska Institutet w Sztokholmie współpracujący z badaczami amerykańskimi z Pacific Lutheran University w Tacoma. Zespołem kierowała Christine Moon. Wiadomość o uzyskanych przez nich rezultatach zamieszcza pismo „Acta Paediatrica".

Badania prowadzono z udziałem 40 niemowląt szwedzkich i 40 amerykańskich w Szpitalu Dziecięcym im. Astrid Lindgren w Sztokholmie oraz w Madigan Army Medical Center w Tacoma. Oseski te miały od 7 do 75 godzin życia.

Dzieciom puszczano nagrania samogłosek występujących w językach szwedzkim i amerykańskim. Mimo że oba mają korzenie germańskie, różnią się od siebie na tyle, że samogłoski występujące w tych językach są do wychwycenia dla wyćwiczonego ucha. Dzieci, słuchając tych samogłosek, miały w buziach smoczki połączone z komputerem, który rejestrował długość i rodzaj ruchów warg wykonywanych w trakcie tej czynności. Okazało się, że ruchy te różnią się w zależności od tego, co słyszały niemowlęta – samogłoski szwedzkie czy amerykańskie. Ssanie wtórujące samogłoskom występującym w języku matki było mniej intensywne niż podczas słuchania obcych samogłosek.

Zdaniem badaczy dowodzi to, że dzieci są w stanie rozróżniać wymowę charakteryzującą te języki. A to z kolei oznacza, że są w stanie uczyć się jej – najpierw biernie, a potem czynnie – już po przyjściu na świat. Nauka samogłosek, czyli języka ojczystego matki, jest w takim razie ułatwiona i szybsza.

Przedstawione rezultaty odpowiadają wynikom badań przeprowadzonym niezależnie na 60 zdrowych kilkudniowych niemowlętach – 30 we Francji i 30 w Niemczech. Wyniki tego badania zamieściło na swojej stronie internetowej pismo „Current Biology". Naukowcy odkryli różnicę w melodyce niemowlęcego płaczu.

Płacz francuskich osesków zawierał intonację wznoszącą, od niskiego do wysokiego dźwięku, niemieckich – intonację odwrotną. Jest to zgodne z charakterystyką intonacyjną tych języków.

Nauka
Nowy gatunek ptasznika australijskiego. Naukowcy radzą: nie dotykać
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Nauka
Badacze odbyli „podróż” do wnętrza Ziemi. Natknęli się na coś nieznanego
Nauka
Tajemniczy wulkan, który ochłodził klimat Ziemi. Naukowcy wreszcie go zlokalizowali
Nauka
Superwulkan Yellowstone: Gdzie może dojść do wybuchu? Najnowsze ustalenia naukowców
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Nauka
Naukowcy o możliwym wybuchu potężnego wulkanu. Świat nie jest przygotowany
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego