Walka z otyłością
Jako pierwsi na świecie lekarze z III katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego testowali nowatorską metodę walki z otyłością. Pacjentami byli: kobieta ważąca 120 kg i 130-kilogramowy mężczyzna. Wszczepiono im pod skórę z tyłu głowy małe elektrody. Wysyłają one do mózgu sygnał sytości, dzięki czemu pacjent nie odczuwa łaknienia.
Odbudowane nerwy
Rekonstrukcji nerwu obwodowego u dziewięcioletniego chłopca przeprowadzili lekarze z zespołu chirurgii rekonstrukcyjnej z uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu. Zabieg polegał na połączeniu zerwanego nerwu nadgarstka specjalnym materiałem umożliwiającym w przyszłości zrośnięcie się i odtworzenie nerwu. Zespołem kierował doc. Jacek Puchała.
Mózg pod obserwacją
Pierwszą w naszym kraju operacją usunięcia guza mózgu z wykorzystaniem systemu precyzyjnie pokazującego położenie ważnych ośrodków w mózgu i odchodzących od nich połączeń nerwowych przeprowadzono w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. św. Barbary w Sosnowcu. Jest to metoda bezpieczniejsza dla pacjenta niż stosowane do tej pory, ponieważ zmniejsza ryzyko uszkodzenia mózgu.
Grant za milion euro
Dr Maciej Wojtkowski z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu to pierwszy Polak uhonorowany Europejską Nagrodą dla Młodego Naukowca. Wraz z nią otrzymał grant na badania – ponad milion euro. Jury doceniło jego pracę: skonstruowanie tomografu do badania siatkówki oka, pierwszego tego typu urządzenia na świecie.
We wrześniu oczy całego naukowego świata zwróciły się w stronę 60-letniego Craiga Ventera. Przyczyną była informacja, że amerykański biochemik jako pierwszy człowiek na świecie poznał mapę własnego DNA. Badania nad jego genomem trwały ponad pięć lat. Prowadzili je specjaliści z J. Craig Venter Institute oraz kilku innych ośrodków naukowych w USA i Kanadzie. Ich wyniki zbliżyły ludzkość do wizji przyszłości, w której dzięki poznaniu DNA konkretnej osoby możliwe będzie przewidywanie ryzyka wystąpienia wielu chorób.
W przypadku Ventera okazało się, że posiada on trzy geny zmniejszające zagrożenie schorzeniami serca i dwa, które je zwiększają. Analiza DNA Amerykanina doprowadziła do wniosku, że ludzie mogą się różnić między sobą znacznie bardziej, niż sądzono dotychczas.
Także we wrześniu świat obiegła dramatyczna wiadomość o zaginięciu amerykańskiego milionera i łowcy przygód Steve’a Fossetta. Doszło do tego podczas wyprawy 63-latka na pustynię Nevada, gdzie szukał dogodnego miejsca do pobicia rekordu szybkości. Poszukiwania utrudnił fakt, że nie wykryto sygnału nadajnika, który w razie katastrofy samolotu powinien się automatycznie włączyć. Pod koniec listopada żona Fossetta zwróciła się do sądu o oficjalne uznanie go za zmarłego.
Pasją Fossetta stało się bicie rekordów w różnych dyscyplinach. W 2002 roku jako pierwszy okrążył samotnie Ziemię balonem. Przed dwoma laty odbył pierwszą podróż bez lądowania samolotem dookoła świata. Łącznie ustanowił 115 rekordów. Większość nie została jeszcze pobita.
W październiku głośno było o jego przyjacielu, brytyjskim multimilionerze Richardzie Bransonie. Właściciel koncernu Virgin ustanowił 25 mln dolarów nagrody dla naukowca, który odkryje skuteczny sposób usunięcia gazów cieplarnianych z atmosfery. To najwięcej warte wyróżnienie w historii. Pomysł musi spełnić kilka warunków: dzięki niemu atmosfera powinna zostać oczyszczona z jednego miliarda ton dwutlenku węgla rocznie, a cała operacja musi trwać minimum dziesięć lat.
Bohaterem największego tegorocznego skandalu został noblista James Watson. Wątpliwą sławę przyniósł mu wywiad, jakiego udzielił gazecie „Sunday Times”. „Martwię się o losy Afryki, bo nasze działania na rzecz tego kontynentu zakładają, że Afrykanie są tak samo inteligentni jak my, podczas gdy badania pokazują, że niekoniecznie” – powiedział.Komentarz Watsona został uznany za rasistowski i wywołał burzę. Na nic zdały się przeprosiny uczonego. W wieku 79 lat współodkrywca struktury podwójnej spirali DNA przeszedł na emeryturę.