Dotychczas onkologia opierała się na przekonaniu, że większość przypadków choroby nowotworowej powstaje w wyniku zmian zachodzących w genach pod wpływem środowiska.
Odkrycie to może być zapowiedzią prawdziwej rewolucji w walce z rakiem. Jak bowiem przekonują naukowcy, będziemy coraz lepiej wiedzieć, kto i w jakim stopniu zagrożony jest chorobą.
Z badań wynika,że ryzyko rozwoju raka piersi u kobiet ze zmianamiw genach jest 25-krotnie wyższe
To nie pierwszy sukces prof. Lubińskiego. Zasłynął już m.in. zidentyfikowaniem genu związanego z ryzykiem zachorowania na raka jelita grubego i otwarciem w 1992 roku pierwszej w naszym kraju genetycznej poradni onkologicznej. W publikacji sprzed tygodnia „Rz” zaliczyła go do siedmiu wspaniałych polskiej nauki.
Naukowcy ze Szczecina przez lata przeprowadzali badania mieszkanek województwa zachodniopomorskiego. Wzięli pod lupę prawie tysiąc kobiet cierpiących na raka piersi i tyle samo zdrowych, w rodzinie których nie było historii choroby. Nieprzypadkowo skupili się właśnie na tym rodzaju nowotworu. Szczeciński ośrodek miał już doświadczenia w badaniu predyspozycji do zachorowania na raka piersi osób posiadających mutację w genie BRCA1.