Każdy z nas w mózgu przechowuje arsenał uśpionych części zamiennych, zdolnych zastąpić niesprawne komórki nerwowe. Odnaleziono je w obszarze, którego dotąd nie podejrzewano o takie możliwości: w warstwie wyściełającej komory mózgu. Odkrycie to publikuje pismo „Neuroscience”.
Komórki macierzyste to jedna z największych nadziei medycyny regeneracyjnej. Znane są z nieograniczonej liczby podziałów, co sprawia, że są nieśmiertelne i samoodnawialne. Niektóre z nich potrafią się przekształcić w każdy rodzaj komórek zdolnych do uformowania dowolnego narządu. Gdyby naukowcy potrafili je aktywować, możliwe stałoby się leczenie wielu różnych urazów i chorób, m.in. choroby Parkinsona.
Medycyna wciąż poszukuje dobrego źródła tych komórek. Najpopularniejsze obecnie przeszczepy pozostawiają wiele do życzenia chociażby ze względu na konieczność zażywania leków przeciwdziałających odrzuceniu cudzej tkanki.
Dzięki tym komórkom nasze ciała mogą same się naprawiać
Z tego powodu coraz więcej naukowców skłania się ku poszukiwaniu źródeł własnych komórek macierzystych w każdym z nas. Dr Peter Bryant i Darius Gleason z University of California w Irvine zidentyfikowali w mózgu nieznany do tej pory rezerwuar tych „części zamiennych”.