Mikołaj Marczak, student z Warszawy, kupuje w jednej z dużych sieci marketów ze sprzętem RTV notebooka. – Można dostać oczopląsu od ilości sprzętu. Potrzebuję eleganckiego notebooka, który pozwoli mi na oglądanie filmów w wysokiej rozdzielczości, więc przydałby się duży ekran, najlepiej dotykowy – mówi. W końcu decyduje się na zakup laptopa wyposażonego nie tylko w te możliwości, ale także w czytnik linii papilarnych, dzięki czemu tylko on będzie mógł się zalogować w systemie. – Mieszkam w akademiku, więc nie chcę, żeby ktoś niepożądany mógł przeglądać pliki na moim komputerze, choćby łamiąc zabezpieczenia. Ta funkcja da mi komfort bezpieczeństwa – dodaje.
Jeszcze niedawno kryterium jakości notebooka były jego możliwości techniczne: szybki procesor, pojemny dysk twardy i dużo pamięci RAM. Dzisiaj, choć nadal te parametry są istotne, to za mało. Producenci starają się wyprodukować sprzęt o stylowym wyglądzie, adresowanym do konkretnych grup, np. zakochanych. Prześcigają się także w gadżetach. Klawiatura podświetlana miniaturową lampką, waga poniżej 1 kg czy przeciwdziałający bólom głowy jonizator powietrza – to tylko niektóre dostępne na rynku rozwiązania.
– Z jednej strony konsumenci coraz chętniej kupują laptopy zamiast komputerów stacjonarnych, a to oznacza, że oczekują od laptopów nie tylko mobilności, ale także odpowiedniej wydajności. Z drugiej strony oczekują od przenośnych komputerów ciekawego, wyróżniającego się designu. Czasy, gdy komputery były tylko szarymi, ciężkimi pudełkami służącymi do pracy, minęły już bezpowrotnie – mówi Anna Derendarz, marketing manageri Source SA, wyłącznego dystrybutora Apple na polskim rynku.
[srodtytul]Bezpieczne dane[/srodtytul]
Jeszcze niedawno szczytem innowacji była wbudowana w notebook kamera internetowa i mikrofon, co pozwalało na rozmowy przez internetowe komunikatory typu Skype. Teraz to standard, podobnie jak czytniki kart SD i MMC, wykorzystywane m.in. w telefonach komórkowych i aparatach cyfrowych. Dzięki czytnikom kopiowanie zdjęć na twardy dysk komputera jest o wiele prostsze i zdecydowanie szybsze. Coraz więcej laptopów ma także czytnik Bluetooth. Dla osób często podróżujących lub pracujących do późnych godzin przydatny może się okazać wbudowany tuner do cyfrowej telewizji naziemnej (DVB-T). Już dzisiaj DVB-T jest dostępna testowo w wybranych polskich miastach, a w 2009 r. ma być wprowadzana komercyjnie do kolejnych lokalizacji. Wbudowanym tunerem DVB-T może się pochwalić np. notebook Acer Aspire One A110L. Z kolei oferowany przez Toshibę notebook Satellite pozwala na odbiór radia FM i ładowanie po połączeniu z nim przez USB telefonów komórkowych i mp3playerów.