Mężczyźni, którzy mieli więcej braci, częściej płodzili synów. I odwrotnie: ci, którzy wychowywali się wśród większej liczby sióstr, częściej mieli córki. Podobnej zależności nie zauważono wśród kobiet.
Jak w wymiarze genetycznym formuje się płeć dziecka? Kluczowe znaczenie w tym procesie odgrywają chromosomy płciowe. Komórki jajowe mają zawsze chromosom X, plemniki zaś X lub Y. Jeśli dojdzie do zapłodnienia plemnikiem z chromosomem X, urodzi się dziewczynka, jeśli do komórki jajowej wniknie plemnik z chromosomem Y, na świat przyjdzie chłopiec.
Mogłoby się wydawać, że skoro w całej populacji rodzi się podobna ilość mężczyzn i kobiet, to męskie plemniki powinny równie często zawierać chromosom X , jak i Y. Ale jak się okazuje, w pewnych rodzinach równowaga ta jest zachwiana. Naukowcy już od dawna poszukiwali przyczyny tego stanu rzeczy.
Do tej pory podejrzewano, że na płeć dziecka może wpływać dzień cyklu, w którym zostało poczęte, lub to, jak długo nasienie znajdowało się w jądrach. Ale popularnością cieszyły się również teorie dotyczące pozycji podczas stosunku czy diety kobiety przed zajściem w ciążę.