– Ten sukces zbliża nas do opracowania szczepionki przeciw AIDS, ponieważ teraz mamy nowy cel na powierzchni wirusa HIV – mówi Wayne Koff z International AIDS Vaccine Initiative (IAVI), organizacji wspierającej prace nad szczepionką przeciw tej groźnej chorobie. To właśnie naukowcy z IAVI oraz Scripps Research Institute i dwóch firm – Theraclone Sciences i Monogram Biosiences są autorami odkrycia opisywanego w dzisiejszym „Science”.
Osiągnięcie to umożliwi opracowanie szczepionki przeciw szybko zmieniającemu się wirusowi. Nowe przeciwciała, które naukowcy nazywają piętą achillesową HIV, są pierwszymi zidentyfikowanymi od ponad dziesięciu lat. Blokują wnikanie wirusów do atakowanych komórek człowieka.
[srodtytul]Trzy problemy szczepionki[/srodtytul]
To właśnie zmienność HIV jest najważniejszą przyczyną, z powodu której wciąż nie dysponujemy skuteczną u ludzi szczepionką. W różnych regionach świata obecnych jest wiele nieznacznie różniących się między sobą podtypów HIV. Wirus mutuje nawet po zainfekowaniu człowieka. Jak podkreślają naukowcy ze Scripps Research Institute, w ciele jednej osoby chorej na AIDS jest więcej mutacji wirusa HIV niż na całej Ziemi podtypów grypy sezonowej. Dlatego tak trudne jest znalezienie jednej, niezmiennej części wirusa, którą można wykorzystać jako cel dla szczepionki.
Drugim problemem jest brak znanych przypadków, w których organizm człowieka sam oczyścił się z wirusów HIV. Dlatego nie wiadomo, jaki mechanizm trzeba uruchomić, aby walczyć z infekcją – tłumaczą badacze. Po trzecie – ponieważ HIV atakuje komórki układu odpornościowego, organizm człowieka ma bardzo mało czasu na uruchomienie skutecznej obrony.