Magia do odczarowania

Mamadou Niang, zwany Babou, najwyższy przywódca czarowników afrykańskich, zorganizował w stolicy Mali Bamako konferencję naukową poświęconą demistyfikacji czarownictwa

Publikacja: 25.04.2010 01:01

Magia w Afryce jet ciągle żywa

Magia w Afryce jet ciągle żywa

Foto: Fotorzepa, Dariusz Gorajski Dariusz Gorajski

Miejsce nie jest wybrane przypadkowo. Zdaniem profesora Babou państwem, w którym najintensywniej na Czarnym Lądzie uprawia się magię, jest Benin. Tuż za nim plasują się Kamerun i Wybrzeże Kości Słoniowej. Ale w Mali, w regionie Gao, spotykają się czarownicy nie tylko z Afryki, ale z całego świata w celu wymiany doświadczeń.

– Od 1300 roku p.n.e. Malijczycy są posiadaczami sekretów czarnej magii. To właśnie Malijczycy z plemienia Sonrhai otaczali niegdyś egipskich faraonów – twierdzi profesor Babou.

Celem konferencji jest ukazanie wpływu magii na afrykańskie społeczeństwa. Zwracając się do dziennikarzy prof. Babou podkreślił, że mieszkańcy Afryki są w większości ściśle związani ze światem wiedzy tajemnej. – To wielkie wyzwanie zobowiązuje mnie, abym zwrócił się do was, dziennikarzy, z prośbą o pomoc. Edukacja i związana z nią demistyfikacja magii stanowi integralną część waszej zawodowej działalności – powiedział.

Babou określił nauki tajemne jako sztukę wytwarzania w naturze rzeczy i zjawisk wymykających się ludzkiej wiedzy, co odbywa się z pomocą demonów lub poprzez złamanie niektórych zakazów religii.

Żeby nie było wątpliwości i aby nie doszło do pomylenia pojęć, profesor wyjaśnił uczestnikom konferencji, że na naszej planecie istnieją cztery rodzaje magii: biała, czarna, czerwona i nowoczesna. Biała jest sztuką kuglarską, w jej ramach prof. Babou zademonstrował rozmnażanie banknotów. – Osoba, która to robi, nie posiada żadnego sekretu, jest po prostu szybka i zręczna, to prestidigitator, iluzjonista – wyjaśniał.

Czarna magia polega na przywoływaniu demonów. W tej kategorii mamy często do czynienia ze strasznymi i zakazanymi ofiarami.

Magia czerwona polega na znajomości sekretów roślin i zwierząt, umiejętność ta wykorzystywana jest do sporządzania lekarstw. – Za pomocą tej wiedzy nasi przodkowie potrafili sprawiać, że złamane kości zrastały się w ciągu tygodnia – przypomniał prof. Babou.

Czwarta kategoria – magia nowoczesna – ma charakter naukowy, należą tu takie zjawiska jak choćby telepatia czy teleportacja.

Mamadou Niang urodził się w 1963 roku. Do szkoły podstawowej i średniej chodził w Thies w Senegalu, potem rozpoczął w Dakarze studia wyższe w Ecole de Medecine, ale ich nie ukończył. W 1979 roku został przyjęty do organizacji promującej walory rzeki Senegal, ale nie zagrzał tam długo miejsca. Wstąpił do Instytutu 77 Sekretów Czarnej Magii w Bombaju w Indiach. Spędził w nim 14 lat. Tam został profesorem. Ukończył go zresztą z oceną „bardzo dobrą” (druga lokata wśród 1632 absolwentów). Od 2009 roku jest założycielem i prezesem Africa Magie Moderne.

Mamadou Niang był wielokrotnie proszony przez władze państw afrykańskich o demaskowanie oszustów, zwłaszcza „rozmnażających banknoty”. Zasłynął jako ten, który w urzędach celnych uratował wiele potencjalnych ofiar oszustów.

Materiał Partnera
Czy jest pan/pani za…? Oto, jak sposób zadawania pytań wpływa na odpowiedzi
Materiał Partnera
Wzór na sprawiedliwość. Jak matematyka może usprawnić budżet obywatelski?
Nauka
Naukowcy zaobserwowali „piractwo lodowe” na Antarktydzie. Zachodzi szybciej, niż sądzono
Nauka
Przełomowe odkrycie naukowców dotyczące szpaków. Podważa wcześniejsze twierdzenia
Materiał Promocyjny
Budujemy cyfrową tarczę bezpieczeństwa surowcowego