U osób, które określają siebie jako liberałów, obszar przedniej części kory obręczy jest nieco większych rozmiarów. Podczas gdy u konserwatystów podobna zmiana dotyczy jądra migdałowatego.
Jak to się przekłada na życie codzienne? Liberałowie mogą mieć większą zdolność radzenia sobie ze sprzecznymi informacjami. Natomiast osoby konserwatywne mają lepsze warunki do rozpoznawania zagrożeń. To wynik ustaleń naukowców z University College London, o których pisze „Current Biology".
Jak podkreśla Ryota Kanai, naukowiec kierujący badaniami, pozostają wątpliwości co do tego, czy poglądy polityczne są skutkiem czy przyczyną budowy mózgu.
– Prawdopodobnie struktura tego narządu nie krystalizuje się we wczesnym okresie życia, ale jest kształtowana przez lata pod wpływem naszych doświadczeń – tłumaczy. – W końcu niektórzy ludzie zmieniają poglądy.
Kanai zapowiada, że zastosowana przez niego metoda badawcza (prace były prowadzone z pomocą rezonansu magnetycznego) może być użyteczna w określeniu zmian w mózgu specyficznych dla innych poglądów politycznych, a nie tylko prawicowych i lewicowych. Ale tego rodzaju strukturalne różnice powinny być także pomocne w wyjaśnieniu, dlaczego niektórzy ludzie ustawiają się w kolejce po komputery Apple, a inni preferują pecety.