Wyniki badań naukowców z Emory University przeczą przyjmowanej dziś powszechnie tezie, że altruizm jest cechą typowo ludzką. Tego rodzaju zachowania musiały się wykształcić miliony lat temu – jeszcze zanim oddzieliliśmy się od naszych małpich kuzynów – argumentują naukowcy.
– Zawsze sceptycznie podchodziłem do badań przeczących prospołecznym zachowaniom szympansów – przyznaje dr Frans de Waal, jeden z autorów eksperymentów. – A to badanie właśnie je potwierdza – za pomocą innego testu, lepiej dobranego do tego gatunku.
Zespół naukowców pod kierunkiem dr Victorii Horner publikuje wyniki w magazynie „PNAS". Aby sprawdzić, czy szympansy rzeczywiście cechuje altruizm, badacze zaprojektowali stosunkowo prosty test, któremu poddano siedem samic.
Każda z nich mogła wybrać kolorowy żeton z kosza. Jeden kolor oznaczał, że jedzenie dostanie tylko samica, która dokonywała wyboru. Inny – że przysmak dostanie zarówno ona, jak i siedzący obok partner.
– Przekonaliśmy się, że samice – jedna za drugą – decydują, aby zarówno ona, jak i jej partner otrzymali jedzenie – mówi dr Horner.