Przetrwał bombardowanie podczas II wojny światowej i zanieczyszczenia powietrza. Ostatnio zainstalowany system wentylacji w kościele chroni obraz przed sadzą i innymi zanieczyszczeniami. Ale największym zagrożeniem dla słynnego dzieła są związki chemiczne uwalniane przez skórę turystów.
Raport międzynarodowego zespołu ekspertów badających warunki jakim poddawany jest słynny fresk ukazał się na łamach magazynu „Environmental Science & Technology”.
Zespół naukowców pobrał próbki cząstek stałych z powietrza na zewnątrz i w refektarzu kościoła Santa Maria delle Grazie w Mediolanie, gdzie da Vinci namalował fresk w roku1490.
W refektarzu badacze stwierdzili zaskakująco wysoki poziom skwalanu – organicznego związku chemicznego. Ten węglowodór wchodzi w skład ludzkiego sebum — łoju skórnego. Skwalan w naturze uwalniany jest także przez rośliny. Jest też składnikiem kosmetyków.
Wewnątrz nie ma rośliny, która mogłaby być źródłem tego związku — powiedziała Nancy Daher, inżynier środowiska z Uniwersytetu Południowej Kaliforni w Los Angeles.