Zagrożony fresk Leonarda

„Ostatniej Wieczerzy” Leonarda da Vinci zagraża substancja uwalniana przez skórę turystów licznie odwiedzających arcydzieło wielkiego mistrza

Publikacja: 05.12.2011 17:52

"Ostatnia Wieczerza” Leonard da Vinci. Fot. High resolution scan by http://www.haltadefinizione.com/

"Ostatnia Wieczerza” Leonard da Vinci. Fot. High resolution scan by http://www.haltadefinizione.com/

Foto: Wikipedia

Przetrwał bombardowanie podczas II wojny światowej i zanieczyszczenia powietrza. Ostatnio zainstalowany system wentylacji w kościele chroni obraz przed sadzą i innymi zanieczyszczeniami. Ale największym zagrożeniem dla słynnego dzieła są związki chemiczne uwalniane przez skórę turystów.

Raport międzynarodowego zespołu ekspertów badających warunki jakim poddawany jest słynny fresk ukazał się na łamach magazynu „Environmental Science & Technology”.

Zespół naukowców pobrał próbki cząstek stałych z powietrza na zewnątrz i w refektarzu kościoła Santa Maria delle Grazie w Mediolanie, gdzie da Vinci namalował fresk w roku1490.

W refektarzu badacze stwierdzili zaskakująco wysoki poziom skwalanu – organicznego związku chemicznego. Ten węglowodór wchodzi w skład ludzkiego sebum — łoju skórnego. Skwalan w naturze uwalniany jest także przez rośliny.  Jest też składnikiem kosmetyków.

Wewnątrz nie ma rośliny, która mogłaby być źródłem tego związku — powiedziała Nancy Daher, inżynier środowiska z Uniwersytetu Południowej Kaliforni w Los Angeles.

Naukowcy wykryli również kwasy tłuszczowe. Pochodzą być może od wosków stosowanych dawniej przy konserwacji malowidła. Związki chemiczne takie jak skwalany i kwasy tłuszczowe chwytają się drobinek kurzu i mogą pokrywać podłogę i ściany, łącznie z namalowanym na niej dziełem. Zespół naukowców radzi osobom odpowiedzialnym za utrzymanie dzieła w możliwie najlepszym stanie, aby utrzymywać kliniczną wręcz czystość.

 

 

 

Pozbycie się kurzu może rozwiązać problem. Turyści zaś powinni myć ręce przed wizytą w refektarzu mediolańskiego kościoła.

 

Nauka
Naukowcy zbadali setki narzędzi Azteków. Ujawniły zaskakujący trop
Materiał Partnera
W jaki sposób nabyć odporność na dezinformację? Międzynarodowy projekt SAUFEX
Nauka
Dlaczego koty są rude? Naukowcy w końcu rozwiązali zagadkę DNA
Materiał Partnera
Czy jest pan/pani za…? Oto, jak sposób zadawania pytań wpływa na odpowiedzi
Materiał Partnera
Wzór na sprawiedliwość. Jak matematyka może usprawnić budżet obywatelski?