Naukowcy mówią o personalizowanej medycynie od dawna. Chodzi o dobieranie terapii do potrzeb indywidualnych pacjentów. Nie tylko do choroby czy stanu fizycznego, lecz także konstrukcji genetycznej, metabolizmu, aktywności białek.
Teraz marzenia o indywidualnie dobieranych lekach zaczynają się urzeczywistniać. Naukowcy stworzyli „encyklopedię raka" – bazę danych o blisko tysiącu różnych odmian nowotworów.
Punktem wyjścia dla takiego podejścia stały się badania, z których wynikało, że leki, które w jednej grupie pacjentów nie działały wcale, u innych były zaskakująco skuteczne, choć wszyscy chorowali na ten sam typ raka. Tym, co ich różniło, była aktywność pojedynczych genów lub ich mutacje.
Tysiąc złych komórek
– Reakcja jednego pacjenta stała w sprzeczności ze skutecznością leczenia w całej grupie pacjentów, którzy zostali wrzuceni do jednego worka. Nikt nie zwrócił uwagi na indywidualne różnice – tłumaczy George Church, pionier badań ludzkiego genomu z Harvard Medical School w Bostonie, szef Personal Genome Project.
Cancer Cell Line Encyclopedia jest dziełem badaczy z Broad Institute, Dana-Farber Cancer Institute oraz naukowców firmy farmaceutycznej Novartis. To w istocie zbiór prawie 1000 tzw. linii komórkowych – komórek raka pobranych od pacjentów i namnażanych w laboratorium. Są dokładnie przebadane genetycznie, a dla połowy z nich lekarze dysponują wynikami skuteczności działania 24 preparatów przeciwrakowych. Informacje o tym przedsięwzięciu (jak również o podobnych pracach prowadzonych przez Massachusetts General Hospital i Sanger Institute) publikuje dzisiejszy magazyn „Nature".
– Taka wiedza przyspieszy prace nad nowymi lekami, szczególnie w porównaniu z metodą obejmowania tym samym leczeniem każdego pacjenta z rakiem niezależnie od profilu genetycznego – mówi Levi Garraway z Broad Institute. – Dotyczy to nie tylko nowych terapii celowanych, ale również starszej chemioterapii. Można dzięki temu wskazać pacjentów, którzy zareagują na pewne środki, oraz tych, którym to na pewno nie pomoże.
Po wykonaniu dokładnych badań i porównaniu tych wyników z bazą danych lekarze będą zaś mogli dobrać preparaty szczególnie skuteczne dla tego konkretnego pacjenta.