W Krakowie odbędzie się VI międzynarodowy kongres torakochirurgów

Prof. Jerzy Sadowski, kierownik Kliniki Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii Collegium Medicum UJ

Publikacja: 22.05.2012 19:37

prof. Jerzy Sadowski

prof. Jerzy Sadowski

Foto: Fotorzepa, Bartek Sadowski BS Bartek Sadowski

Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Kardio-Torakochirurgów odbywa się co dwa lata. Gospodarzem tegorocznego, VI Kongresu jest Kraków, który od 24 do 26 maja będzie gościł ponad 550 wybitnych kardio-torakochirurgów oraz specjalistów z nimi współpracujących,  między innymi ze Stanów Zjednoczonych, Japonii, Szwajcarii, Grecji, Niemiec, Irlandii, Ukrainy, Białorusi. Gala otwarcia VI Kongresu odbędzie się w Operze Kerakowskiej. „Rzeczpospolita" sprawuje patronat medialny nad tym wydarzeniem.

Pojęcie torakochirurgia brzmi zagadkowo, gdyby nie setki uczestników biorących udział w Kongresie, można by pomyśleć, że  to jakaś wąska, niszowa dziedzina medycyny?

Jerzy Sadowski: Rzeczywiście, torakochirurgia, czyli chirurgia klatki piersiowej, to stosunkowo wąska dziedzina medycyny. Obecnie czynnych zawodowo jest w Polsce około 140 torakochirurgów. Zdecydowana większość z nich będzie na Kongresie.

W klatce piersiowej może mieć miejsce wiele procesów chorobowych. Co obecnie  stanowi największą troskę torakochirurgów?

Rak płuca. W większości przypadków podstawową składową złożonego procesu leczniczego jest usunięcie części lub całego płuca. Jeszcze większym wyzwaniem jest resekcja i rekonstrukcja przełyku.

Czy płeć odgrywa w tej dziedzinie jakąś rolę?

Rak piersi występuje częściej u kobiet, ale jego leczeniem zajmują się raczej chirurdzy ogólni i onkologiczni. Natomiast rak płuca występuje zdecydowanie częściej u mężczyzn, ponieważ więcej mężczyzn pali.

W cywilizowanym społeczeństwie wciąż dochodzi do urazów w budownictwie, rolnictwie, przemyśle. Jak wiele pracy przysparza to torakochirurgom?

Uszkodzenia ściany klatki piersiowej, płuca, tchawicy, przełyku operują torakochirurdzy. Ale w przypadku urazu serca i dużych naczyń operatorem jest kardiochirurg lub zespół obejmujący wiele specjalności.

Klatka piersiowa kojarzy się z sercem. Jak daleko torakochirurgowi do kardiochirurga?

Obaj mają, w Polsce i w innych krajach, wspólne towarzystwo, a nawet, jak w Wielkiej Brytanii, wspólną specjalizację. W naszym ośrodku funkcjonuje ścisła współpraca obu specjalności, gdyż zarówno klinika torakochirurgii, jak i kardiochirurgii znajdują się w jednym szpitalu. Jednoczesne zabiegi wymiany zastawek serca lub pomostowania tętnic wieńcowych i resekcji płuca zdarzają się obecnie coraz częściej.

W krakowskim kongresie, oprócz lekarzy, biorą udział pielęgniarki, rehabilitanci, specjaliści od płucoserca, psycholodzy...

Konieczna jest ścisła współpraca wielu specjalistów: kardiochirurgów, anestezjologów, kardiologów, radiologów, perfuzjonistów obsługujących płucoserce, pielęgniarek, instrumentariuszek, klinicznych rehabilitantów i psychologów. Stąd obecność wszystkich  powyższych specjalności na naszym Kongresie.

not. k.k.

Materiał Partnera
Czy jest pan/pani za…? Oto, jak sposób zadawania pytań wpływa na odpowiedzi
Materiał Partnera
Wzór na sprawiedliwość. Jak matematyka może usprawnić budżet obywatelski?
Nauka
Naukowcy zaobserwowali „piractwo lodowe” na Antarktydzie. Zachodzi szybciej, niż sądzono
Nauka
Przełomowe odkrycie naukowców dotyczące szpaków. Podważa wcześniejsze twierdzenia
Materiał Promocyjny
Budujemy cyfrową tarczę bezpieczeństwa surowcowego