Męski punkt widzenia. Inny niż kobiecy

Sposoby działania ośrodków wzroku w mózgu mężczyzny i kobiety różnią się od siebie - odkryli naukowcy.

Publikacja: 04.09.2012 19:50

Męski punkt widzenia. Inny niż kobiecy

Foto: Fotorzepa, BS Bartek Sadowski

Wyniki najnowszych badań na ten temat opublikowali na łamach magazynu „Biology of Sex Differences". Mężczyźni doskonale rejestrują szczegóły i są bardziej wrażliwi na nagle pojawiające się bodźce, ale kobiety lepiej rozróżniają kolory.

- Tak jak w przypadku innych zmysłów, np. słuchu czy węchu, istnieją istotne różnice w widzeniu między mężczyznami i kobietami - powiedziała prof. Israel Abramov z Brooklyn College w City University of New York.

Za te różnice - według prof. Abramova - odpowiada stężenie męskich hormonów płciowych (androgenów). W mózgu jest ich sporo - zwłaszcza w korze wzrokowej, która jest odpowiedzialna za przetwarzanie obrazów.

- Parametry wzroku, jakie zbadaliśmy, są uformowane dzięki sygnałom od specyficznych neuronów z rejonu mózgu zwanego wzgórzem, które docierają do kory wzrokowej w procesie rozwoju zarodkowego. W tym procesie istotną rolę odgrywa testosteron - i wpływa na różnice między kobietami i mężczyznami - uważa prof. Abramov. - Mężczyźni mają 25 proc. więcej tego typu neuronów niż kobiety.

Naukowcy z City University of New York porównali wzrok kobiet i mężczyzn w wieku powyżej 16 lat. Wolontariusze rekrutowali się spośród studentów oraz pracowników liceów i uniwersytetów. Wszyscy ochotnicy musieli mieć prawidłowe widzenie kolorów.

Wolontariusze opisywali kolory z całego widzialnego zakresu światła. Okazało się, że mężczyźni są wstanie rozróżniać mniej kolorów niż kobiety.

Do oszacowania wyczulenia widzenia na kontrasty posłużył badaczom obraz z jasnych i ciemnych pasków migających w poziomie lub w pionie. Paski przybliżały się do siebie i oddalały. Mężczyźni byli w stanie lepiej i szybciej rozróżniać zmieniające się obrazy i dostrzegali węższe paski niż kobiety.

Nauka
Picasso w świecie biznesu. Dlaczego powstają korporacyjne kolekcje sztuki
Nauka
Naukowcy potwierdzili 67-letnią hipotezę. „Niemożliwe” odkrycie
Nauka
Sprawdzian z góralskiego. Czy da się jeszcze ocalić mowę Podhala?
Nauka
Szympansom bliżej do zachowań ludzi, niż nam się wydawało. Nowe wyniki badań
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Materiał Partnera
Jak postrzegamy UE? Co myślimy w zależności od mediów, z których korzystamy?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne