Badań poświęconych temu tematowi jest wiele, naukowcy sprawdzali wpływ na stres takich czynników, jak osobowość, pochodzenie czy wykształcenie, ale najwięcej analiz dotyczyło złego wpływu stresu związanego z pracą na serce i układ krążenia. Ich wyniki są w pewnym stopniu rozbieżne. Wprawdzie wszystkie wskazują, że stres związany z pracą w biurze zwiększa ryzyko zawałów i udarów, ale różnice w rezultatach są bardzo duże – od 12,5 do 40-proc. wzrostu ryzyka. Niektóre dotychczasowe badania wskazują, że większe zagrożenie dotyczy kobiet, inne nie różnicują go ze względu na płeć.
Francuscy naukowcy z Uniwersytetu w Wersalu oraz z INSERM (Institut National de la Sante et de la Recherche Medicale) zbadali to zagadnienie w ramach programu IPD-WORK (Individual Participant-data-Meta-analysis in Working Populations). Zespołem kierowali prof. Marcel Goldberg i dr Archana Singh Manoux. Wiadomość o tym zamieszcza prestiżowe pismo „The Lancet".
Badaniami objęto 13 grup, w sumie aż 197 437 osób z siedmiu europejskich krajów: Belgii, Danii, Finlandii, Francji, Holandii, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. Były one monitorowane bardzo długo (co jest wielką zaletą tych badań), od 1985 do 2006 roku.
Średni wiek tych ludzi, zarówno kobiet, jak i mężczyzn, wynosi 42 lata. Wypełniali oni ankiety związane ze stresogennymi czynnikami w miejscu pracy, psychologicznymi i społecznymi, takimi jak konflikty między pracownikami, konflikty z kierownictwem, zagrożenie zwolnieniem, nadmiar zajęć, ilość czasu spędzanego w pracy, rozkład intensywności pracy w ciągu dnia, tygodnia, miesiąca itp.