Projekt takiego obiektu opracowali zwyciężył w międzynarodowym konkursie Jacques Rougerie Competition. Projekt nazywa się Arctic Harvester.
Na Grenlandii, zamieszkałej przez ponad 56 tys. ludzi, pokrytej w 84 proc. przez lądolód, rolnictwo praktycznie nie istnieje, nie ma tam ziemi uprawnej. Wszystkie warzywa, owoce, produkty zbożowe konsumowane na tej wyspie należącej do Danii są sprowadzane.
Grenlandia wprawdzie nie rodzi jabłek, ale rodzi obficie góry lodowe. Od czterech największych lodowców odrywa się co roku od 30 do 47 gigaton lodu (gigatona = bilion kilogramów). Zwycięski zespół proponuje potraktować to jako szansę i wykorzystać słodką wodę z topniejących gór lodowych do upraw roślin spożywczych.
Arctic Harvester miałby formę niedomkniętego pierścienia z zatoką ulokowana w środku, centralnie. W zatoce gromadzone będą góry lodowe dryfujące w oceanie w pobliżu wybrzeży.
Słodka woda z topniejących gór lodowych zasilałaby uprawy hydroponiczne tj. takie, w których rośliny nie zapuszczają korzeni w glebie, ale czerpią składniki odżywcze z odpowiednio przygotowanych roztworów. W ten sposób w Arctic Harvester urodzą się dorodne ogórki, pomidory, truskawki itp.