Aktualizacja: 16.02.2015 22:35 Publikacja: 16.02.2015 20:42
Foto: Bloomberg
Drony pozwolą ustalić zmiany w krajobrazie wywołane przez ludzi już w późnym okresie prekolumbijskim (ostatnie 3 tys. lat przed przybyciem Europejczyków ok. 1490 roku).
Wyposażone w urządzenie typu LIDAR drony powinny ujawnić, co kryje ziemia pod osłoną warstw szczątków roślin odkładających się przez tysiące lat. Międzynarodowa grupa badaczy otrzymała na to od Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych 1,7 mln euro.
Biologom udało się szczegółowo udokumentować strategię polowania orek na rekina wielorybiego. Na zdjęciach i nagraniach została utrwalona taktyka stada wymierzona w „największą rybę na świecie”.
Podczas lotu nad Grenlandią i testów radaru UAVSAR naukowcom udało się uchwycić Camp Century – opuszczone „miasto pod lodem” stworzone przez armię USA w czasie Zimnej Wojny. – Dzięki nowym danym poszczególne struktury w tajemniczym mieście są widoczne w sposób, jakiego nigdy wcześniej nie widziano” – komentuje Chad Greene naukowiec z NASA specjalizujący się w badaniu kriosfery, czyli powłoki lodowej Ziemi.
Naukowcy regularnie badają jak picie kawy wpływa ona na nasze zdrowie. Tym razem przyjrzeli się dokładniej, jak oddziałuje ona na mikrobiom jelitowy człowieka.
Od dekad północny biegun magnetyczny Ziemi stale przesuwa się w kierunku Rosji. Ok. 30 lat temu proces ten przyspieszył. Zmiany były tak znaczące, że w 2019 r. ogłoszono nowy Światowy model magnetyczny (World Magnetic Model - WMM). Ponieważ biegun cały czas się przesuwa, wkrótce ma być wprowadzona kolejna aktualizacja – przypomina Newsweek.com. Przesuwanie się bieguna i zmiana WMM to coś znaczenie więcej niż naukowa ciekawostki. Wpływają one na pracę wszystkich systemów nawigacyjnych. Również tych, które każdy z nas ma w swoim smartfonie.
Bank zachęca rodziców do wprowadzenia swoich dzieci w świat finansów. W prezencie można otrzymać 200 zł dla dziecka oraz voucher na 100 zł dla siebie.
Naukowcy odkryli życie na pustyni Atakama, uchodzącej za najbardziej „niegościnne” miejsce na Ziemi. Wykorzystali do tego nowatorską technikę separacji DNA, która może okazać się pomocna podczas badań prowadzonych w innych ekstremalnych środowiskach.
Nasz marketplace to miejsce, w którym wszyscy – niezależnie od rozmiaru działalności – mają dostęp do tych samych konsumentów. O tym, co ich finalnie zainteresuje, decyduje atrakcyjność i dopasowanie oferty, a nie wielkość firmy – mówi Katarzyna Ciechanowska-Ciosk, country leader Amazon.pl.
Choć podczas szczytu klimatycznego COP26, który odbył się trzy lata temu w szkockim Glasgow, ponad 100 krajów zobowiązało się do podjęcia wysiłków w celu wyeliminowania deforestacji, najnowsze dane wskazują, że wylesianie na świecie w 2023 roku wzrosło. To bardzo niepokojące – alarmują eksperci.
Według danych agencji badań kosmicznych INPE, w pierwszym kwartale 2024 roku poziom wycinki lasów w Amazonii w stosunku do tego samego okresu rok wcześniej spadł aż o 40 procent.
Bezcenne przyrodniczo amazońskie lasy deszczowe powoli odżywają pod rządami prezydenta Luiza Inácio Luli da Silvy, który obiecał do 2030 roku położyć kres ich wylesianiu. Tempo wycinki lasów amazońskich spadło do najniższego poziomu od sześciu lat.
Wyrąb lasu amazońskiego w Brazylii zmalał w ciągu 12 miesięcy do lipca o ponad 22 proc., był najmniejszy od 2018 r., ale przepisy UE w tej sprawie są jeszcze surowsze. To utrudnia negocjacje traktatu o wolnym handlu Unii z krajami Mercosur.
Rządy prezydenta Luiza Inacio „Luli” da Silvy zdają się przynosić korzystną poprawę dla kondycji brazylijskiej części lasów deszczowych Amazonii. W stosunku do danych z września 2022 roku, w ubiegłym miesiącu wylesianie spadło tam o 57 proc.
Wycinka lasów w brazylijskiej Amazonii zmalała w I półroczu o 34 proc. - wynika ze wstępnych danych oficjalnych. To najlepszy wynik w ostatnich czterech latach, potwierdza skuteczność zmiany polityki przez nowego prezydenta.
W ciągu pierwszych pięciu miesięcy administracji prezydenta Luiza Inacio Luli da Silvy wylesianie brazylijskiej Amazonii spadło o 31 proc. w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas