Dzwonnik biały (Procnias albus), to niewielki ptak zamieszkujący północną część lasów deszczowych Amazonii w Brazylii. Podobnie jak większość gatunków zamieszkujących ten obszar, jest zagrożony przez nieustającą ingerencję człowieka.
Dzwonnik biały został niedawno uznany za ptaka, który wydaje z siebie najgłośniejsze dźwięki na świecie. Głos dzwonnika osiąga natężenie 125 decybeli, co oznacza, że jest głośniejszy niż młot pneumatyczny, ośmiopasmowa autostrada i startujący odrzutowiec.
125 decybeli to ten poziom hałasu, w którym człowiek - według Yale Environmental Health and Safety - zaczyna odczuwać ból.
Badacze uważają, że budowa dzioba dzwonnika ewoluowała zależnie od diety ptaka. Połyka on w całości owoce i trawi je, wypluwając pestki. Taki sposób odżywiania spowodował, że dzwoniec otwiera dziób szerzej niż 90 stopni. Powoduje to, że tak szeroko otwarty dziób działa jak rozchylona końcówka instrumentów dętych, np. trąbki czy tuby.
Ptak najgłośniejsze dźwięki wydaje, gdy w pobliżu znajduje się ponętna samiczka. Ten proceder Jeffrey Podos, autor badań i profesor biologii z University of Massachusetts Amherst, porównuje do poczynań pawia, prezentującego swój ogon. Co jednak ciekawe, uwodzenie samiczki w wykonaniu dzwonnika jest tak głośne, że może uszkodzić słuch potencjalnej narzeczonej.