Projekt zakłada, że połowa uczestników wakacji otrzyma testowaną szczepionkę - połowie zostanie zaś podane placebo. Celem projektu jest przetestowanie szczepionki, która może w przyszłości ratować życie dzieciom w krajach rozwijających się.

Szczepionka ma zwalczać enterotoksynogenny szczep bakterii Escherichia coli wywołujący śmiertelnie groźną biegunkę. Szczepionkę przygotowali uczeni z Uniwersytetu w Goeteborgu we współpracy z firmą farmaceutyczną Scandinavian Biopharma. Gdyby szczepionka okazała się skuteczna wówczas, jak czytamy w yle.fi, co roku mogłaby ratować życie dziesiątek tysięcy dzieci.

Prof. Anu Kantele z Uniwersytetu w Helsinkach podkreśla, że w testach laboratoryjnych szczepionka sprawdzała się bardzo dobrze. Prace nad szczepionką finansowane są m.in. przez fundację Billa i Melindy Gatesów.

Organizatorzy eksperymentu chcą zachęcić do niego 800 osób, które - w grupach liczących po 30 osób - będą miały okazje spędzić dwa tygodnie w mieście Grand Popo w Beninie (znajduje się tam m.in. fińsko-afrykańskie centrum kulturalne Ville Karo).

To właśnie Ville Caro przygotuje dla turystów biorących udział w badaniach atrakcje na czas pobytu w Beninie. Organizatorzy badań poszukują osób w wieku od 18 do 65 lat, cieszących się dobrym zdrowiem.

Prof. Kantele podkreśla, że oferta jest atrakcyjna, ponieważ turyści będą mieli okazję odwiedzić Afrykę Zachodnią, która rzadko znajduje się w ofertach biur podróży. - To nie będą luksusowe wakacje, ale jest to szansa zobaczenia części Afryki leżącej poza szlakami turystycznymi - podkreśla.

Benin został wybrany jako miejsce na przeprowadzenie turystycznego eksperymentu głównie ze względu na wspomniany wcześniej ośrodek Ville Karo.