– Przystępujemy do ogólnopolskiej akcji protestacyjnej, Zarząd Główny podjął właśnie decyzję w tej sprawie – poinformował podczas konferencji prasowej przewodniczący Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz. – Jej moment kulminacyjny do końca będzie utrzymywany w tajemnicy. Nie chcemy narażać nauczycieli na nieprzyjemne sytuacje – mówił związkowiec.

Nauczyciele domagają się od stycznia przyszłego roku podwyżek na poziomie 1000 zł miesięcznie. Natomiast Ministerstwo Edukacji Narodowej zaplanowało od 2019 r. podwyżki w wysokości 5 proc. W zależności od stopnia awansu zawodowego jest to kwota od ok. 120 do 170 zł brutto.

Miesiąc temu ZNP ruszył z ankietą, w której zapytano nauczycieli o preferowane formy protestu. Jak podaje związek, udział w ankiecie wzięło ponad 230 tys. osób. Większość opowiedziała się za akcją protestacyjną podobną do tej, którą zorganizowali policjanci i pracownicy sądów (masowe L4). Sporo osób opowiedziało się także za zorganizowaniem strajku generalnego.

ZNP na razie nie chce jednak ujawniać, jaką formę przybierze protest. Wiadomo, że będzie przebiegał wielotorowo. Jak zaznaczył Broniarz, w ciągu kilku najbliższych dni nauczyciele zostaną o tym poinformowani poprzez struktury związkowe. Zapowiedziano również, że 8 stycznia przedstawiciele nauczycielskich związków zawodowych chcą rozmawiać o podwyżkach z szefową resortu oświaty Anną Zalewską.

Sławomir Broniarz także z sympatią odniósł się do działań podjętych w ostatnich dniach przez nauczycieli, polegających na masowym korzystaniu z L4.

– To pokazuje, jak bardzo poirytowani są nauczyciele. Czara goryczy się przelała – mówił Broniarz. Jak zaznaczył, nie namawia nauczycieli do lewych zwolnień, tylko do troski o własne zdrowie. A masowe L4 są właśnie tego wyrazem, nie oszustwem. – Nie wątpię w kompetencje lekarzy i uczciwość nauczycieli.

Jak zaznaczył, z sygnałów docierających do związków wynika, że protestujący nauczyciele są niemal w każdym województwie.

Większy ruch widać także w grupie „Ja, nauczyciel" na Facebooku, na której zainicjowano akcję z „belferską grypą". Jak przyznają sami uczestnicy, widać, że coraz więcej osób dowiaduje się o tej formie protestu i się do niej przyłącza.

Zdaniem MEN w poniedziałek na ponad 39 tys. publicznych szkół, przedszkoli i placówek oświatowych 13 przedszkoli nie funkcjonowało z powodu nieobecności nauczycieli. W 17 placówkach oświatowych odbyły się tylko zajęcia opiekuńcze dla uczniów. W kilku szkołach dyrektor zapewnił zastępstwo. Ministerstwo sprawdza, czy zamknięcie szkół było zgodne z obowiązującymi procedurami.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ