Kara wyniesie nawet ponad 30 tys. zł. Kwota ta odpowiada dziesięciokrotności przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w roku poprzednim, ogłoszonego przez prezesa GUS.
Wojewódzki sąd administracyjny może wymierzyć grzywnę urzędowi, który nie wykonuje wyroku stwierdzającego bezczynność, i nakazać mu, by zaniechał tego postępowania. Po 11 kwietnia tego roku taką możliwość będzie miał także w razie przewlekłego prowadzenia postępowania.
Zgodnie z nową treścią art. 154 § 1 prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi „w razie niewykonania wyroku uwzględniającego skargę na bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania oraz w razie bezczynności organu lub przewlekłego prowadzenia postępowania po wyroku uchylającym lub stwierdzającym nieważność aktu lub czynności strona, po uprzednim pisemnym wezwaniu organu do wykonania wyroku lub załatwienia sprawy, może wnieść skargę w tym przedmiocie, żądając wymierzenia temu organowi grzywny".
Urząd, który nie wykonał wyroku sądu, płaci odszkodowanie
Wystarczy, że urząd nie wykona wyroku do momentu wniesienia skargi, aby można było go ukarać grzywną. Potwierdzają to przepisy. Zgodnie z nimi wykonanie wyroku lub załatwienie przez urząd sprawy po wniesieniu skargi o nałożenie na niego grzywny nie stanowi podstawy do umorzenia postępowania czy oddalenia skargi. Podobnie orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 1 kwietnia 2010 r. (II OSK 144/10). Jego zdaniem fakt, że organ administracji publicznej wydał rozstrzygnięcie w sprawie, nie ma żadnego znaczenia, jeśli skarga została wniesiona przed jego wydaniem.