- ukończyć 55 lat,
- udowodnić 20 lat okresów składkowych i nieskładkowych, w tym co najmniej 15 lat zatrudnienia na kolei łącznie z okresami równorzędnymi i zaliczanymi do okresów na kolei.
Te panie, które przystąpiły do OFE, aby otrzymać tę emeryturę, muszą zrezygnować z członkostwa w funduszu.
[srodtytul]Ekstrauprawnienie z art. 184[/srodtytul]
Niektórzy ubezpieczeni urodzeni po 31 grudnia 1948 r. mogą przechodzić na wcześniejsze emerytury na podstawie art. 184 ustawy o emeryturach i rentach z FUS. Chodzi o omówione wcześniej emerytury przewidziane w art. 32, 33, 39 i 40 tej ustawy.
Przysługują więc one pracującym w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze, twórcom, artystom, kolejarzom i wykonującym prace górnicze.
[b]Z tym że w takim wypadku wymaga się od nich spełnienia warunków stażowych najpóźniej 1 stycznia 1999 r. (czyli w dniu wejścia w życie tej ustawy).[/b]
W dniu tym muszą mieć:
- 20 lat (kobieta) lub 25 lat (mężczyzna) okresów składkowych i nieskładkowych,
- odpowiedni staż pracy w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze wymagany do otrzymania wcześniejszej emerytury (zazwyczaj 15 lat).
Odpowiedni wiek mogą ukończyć dopiero teraz. To szansa na wcześniejszą emeryturę dla tych osób, które wymagany obniżony wiek emerytalny osiągnęły dopiero po 31 grudnia 2008 r.
Warunkiem dodatkowym uzyskania wcześniejszej emerytury z art. 184 jest:
- rozwiązanie stosunku pracy (jeśli teraz ubezpieczony jest pracownikiem),
- nieprzystąpienie do OFE albo wycofanie się z niego przy składaniu wniosku o emeryturę.
Można się spodziewać, że najliczniejszą grupą zainteresowanych tą emeryturą będą ci, którzy przed 1999 r. pracowali w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze, przede wszystkim mężczyźni kończący w najbliższym czasie 60 lat.
Dodajmy, że przy przyznawaniu tej emerytury stosuje się podobne zasady jak w przypadkach omówionych wyżej wcześniejszych emerytur. Są jednak pewne odrębności. Dotyczą one w szczególności tych, którzy chcieliby przejść na tę emeryturę w wieku niższym niż 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn.
Emerytury na podstawie art. 184 w wieku 50 lat nie otrzyma np. kobieta, która przed 1999 rokiem pracowała jako stewardesa przez 15 lat i 20 lat ogółem, bo osiągnięcie wieku 50 lat nie nastąpiło w trakcie tego szczególnego zatrudnienia.
[b]Uwaga! [/b]Emerytura przyznawana na podstawie art. 184 będzie obliczana – w przeciwieństwie do wcześniej omówionych – na nowych zasadach. Osoby, które wiek do niej uprawniający osiągają w latach 2009 – 2013, otrzymają ją obliczoną na podstawie art. 183 ustawy emerytalnej, czyli jako mieszaną lub na podstawie art. 26 ustawy emerytalnej, czyli obliczoną w całości wg nowych zasad (który warunek jest korzystniejszy dla zainteresowanego).
Ci, którzy wiek emerytalny osiągną po 2013 r., dostaną emeryturę obliczoną w całości zgodnie z nowymi zasadami.
[ramka][b]Kto może wystąpić z OFE, aby wziąć emeryturę[/b]
Osoby, które chcą skorzystać z wcześniejszej emerytury, muszą zrezygnować z członkostwa w drugim filarze.
Decyzję w tej sprawie każdy musi podjąć indywidualnie.
Dobrowolnie do II filara mogli przystąpić urodzeni w latach 1949 – 1968. Wiele osób żałuje tej decyzji. Z OFE nie można jednak tak po prostu zrezygnować.
Ale w przepisach emerytalnych wprowadzono możliwość wystąpienia z OFE przy składaniu wniosku o wcześniejszą emeryturę. Rozwiązania te są w art. 46, 50, 50a, 50e, 183 i 184 ustawy o emeryturach i rentach z FUS, a także art. 88 Karty nauczyciela.[/ramka]
[ramka][b]Trzeba się zwalniać z pracy czy nie[/b]
Większość osób, które wybierają się na emeryturę, nie musi rozstawać się z pracodawcą, żeby uzyskać to świadczenie. Ale od tej zasady są wyjątki.Przy niektórych wcześniejszych emeryturach warunkiem nabycia do nich prawa jest rozwiązanie stosunku pracy.
Od 8 stycznia 2009 r. przechodzący na emeryturę nie musi już rozwiązywać stosunku pracy, aby ZUS przyznał emeryturę i podjął jej wypłatę. To skutek wykreślenia ust. 2a z art. 103 ustawy o emeryturach i rentach z FUS. Co to oznacza?
>> po pierwsze: kto nabywał prawo do emerytury przed tą datą, ale nie rozwiązał stosunku pracy choćby na jeden dzień, ten jej nie dostał. Obecnie można dalej pracować i pobierać emeryturę. Z tym że emeryci uprawnieni do wcześniejszej emerytury muszą się liczyć z tym, że ich świadczenie zostanie zmniejszone lub zawieszone, jeśli przekroczą limity dorabiania.
Dodatkowe zarobki (bez względu na wysokość) osiągane przez kobiety w wieku 60 lat i mężczyzn w wieku 65 lat nie wpływają na zawieszanie ani zmniejszanie świadczeń emerytalnych;
>> po drugie: niekiedy rozstanie z pracodawcą nadal jest konieczne, aby uzyskać prawo do emerytury. Dotyczą one sytuacji, gdy przepis wymaga rozwiązania stosunku pracy, aby dana osoba w ogóle mogła nabyć prawo do emerytury.
Chodzi o następujące przypadki:
– art. 184 ustawy o emeryturach i rentach z FUS - patrz wyżej,
– art. 4 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=8F00C95021A26492ADBDF91F0F1E8BE0?id=294728]ustawy o emeryturach pomostowych[/link] - czytaj artykuł [link=http://www.rp.pl/artykul/418475.html]"Ciężkie prace dają prawo do pomostówki"[/link],
– art. 88 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=394FD6E3442443A5B2CF8971D37B7B28?id=182007]Karty nauczyciela[/link] - czytaj artykuł [link=http://www.rp.pl/artykul/418487.html]"Emerytura za pracę w szkole"[/link].
Rozwiązanie stosunku pracy jest też konieczne, aby nabyć prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego - czytaj artykuł czytaj artykuł [link=http://www.rp.pl/artykul/418487.html]"Emerytura za pracę w szkole"[/link].[/ramka]
[ramka] [b][link=http://www.rp.pl/temat/418484.html]Zobacz cały poradnik[/link][/b][/ramka]