Rezygnacja z zatrudnienia musi mieć na celu sprawowanie opieki. Zainteresowany nie musi jednak dowodzić, że wcześniej pracował, ani tego, że posady poszukiwał.
Przeszkodą w uzyskaniu świadczenia pielęgnacyjnego może się natomiast okazać status bezrobotnego.
W opinii MPiPS osoba zarejestrowana w urzędzie pracy jako bezrobotna nie jest osobą rezygnującą bądź niepodejmującą zatrudnienia w związku z koniecznością sprawowania opieki nad niepełnosprawnym członkiem rodziny. Status bezrobotnego świadczy o gotowości i zdolności do podjęcia zatrudnienia, a nie o rezygnacji z aktywności zawodowej. Z tego względu nie przysługuje świadczenie pielęgnacyjne. Takie stanowisko zajął też WSA w Rzeszowie w [b]wyroku z 15 lutego 2006 r. (II SA /Rz 473/05)[/b]. Uznał również, że osoba pobierająca zasiłek dla bezrobotnych jedynie przejściowo utraciła zatrudnienie, a dla przyznania świadczenia pielęgnacyjnego konieczna jest rezygnacja lub jego niepodejmowanie w ogóle, a więc stan trwały [b](wyrok WSA w Rzeszowie z 9 lipca 2008 r., II SA/Rz 196/08)[/b].
WSA w Krakowie [b](wyrok z 6 sierpnia 2008 r., II SA/KR 1073/07)[/b] uznał jednak, że osoba pozostająca w ewidencji bezrobotnych może być traktowana na równi z rezygnującą z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej na sprawowanie opieki nad dzieckiem niepełnosprawnym. Zgodnie zaś z wyrokiem NSA z 24 października 2008 r. [b](I OSK 1758/07)[/b] zarejestrowany w urzędzie pracy może ubiegać się o świadczenie pielęgnacyjne, a fakt jego pobrania pozbawia statusu bezrobotnego.