Umowa pożyczki, której wartość przekracza 500 zł, powinna być dla celów dowodowych zawarta na piśmie, a dokładnie stwierdzona pismem (np. w formie pokwitowania przyjęcia przez pożyczkobiorcę określonej kwoty jako pożyczki). Ważna jest także umowa zawarta w formie ustnej, ale w razie sporu będą problemy z wykazaniem faktu pożyczki przed sądem.
Na umowę pożyczki składa się zobowiązanie pożyczkodawcy do przekazania pożyczkobiorcy wskazanego w niej przedmiotu pożyczki. Z kolei pożyczkobiorca jest zobowiązany do zwrotu tej samej ilości pieniędzy albo rzeczy oznaczonych co do gatunku. Pożyczka pieniężna może być udzielona nie tylko w gotówce, ale także w formie przelewu bankowego, czeku czy weksla.
Przedmiot pożyczki nie musi dla jej ważności trafić do rąk czy dyspozycji pożyczkobiorcy w dniu jej zawierania. Pożyczkodawca może odstąpić od tej umowy i odmówić wydania np. pieniędzy, jeśli z powodu złego stanu majątkowego pożyczkobiorcy ich zwrot okazuje się wątpliwy. Nie wolno mu tego zrobić, jeśli w chwili zawierania umowy wiedział o tym lub mógł się z łatwością dowiedzieć.
[wyimek]Kodeks cywilny przewiduje pożyczki bezterminowe [/wyimek]
Regułą jest, że w umowie wskazuje się termin zwrotu pożyczki, często w oznaczonych ratach, płatnych we wskazanych terminach.