Zostało kilka tygodni na szczegółowe poznanie nowej ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych, która wchodzi w życie od nowego roku. Trochę więcej czasu jednostki samorządowe mają na zmiany swoich statutów i regulaminów – do 30 czerwca 2009 r. Dni [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=163435]ustawy z 22 marca 1990 r. o pracownikach samorządowych (DzU z 2001 r. nr 142, poz. 1593 ze zm., dalej ustawa z 1990 r.)[/link] są już policzone. Nowe regulacje przynoszą sporo zmian. Niektóre są wręcz rewolucyjne, np. likwidacja mianowania jako podstawy zatrudnienia. Inne – porządkujące. No bo wreszcie nie trzeba będzie szukać w ustawie o pracownikach urzędów państwowych, by sprawdzić, jaka należy się nagroda jubileuszowa samorządowcom po 20 czy 30 latach pracy czy też na jakich warunkach można ich przesunąć do innych zadań. Takie przepisy są w tym nowym akcie prawnym. Ale nie wszystko tu się znalazło, a to, czego brakuje, znajdziemy w kodeksie pracy, bo do niego jest odesłanie. Od nowego roku nikt w samorządach nie otrzyma mianowania. Bo przestanie ono funkcjonować, ale ci, którzy już mają status pracownika mianowanego, pocieszą się nim do końca 2011 r. Za to pojawią się stanowiska sekretarzy, asystentów i doradców.
[srodtytul]NIE BĘDZIE STOSUNKU PRACY NA POSTAWIE MIANOWANIA[/srodtytul]
[b]Od nowego roku jednostki samorządowe mogą zatrudniać na trzech, a nie jak dotychczas czterech, podstawach prawnych: wyboru, powołania i umowy o pracę[/b]
Rezygnacja z mianowań w nowej ustawie oznacza przede wszystkim, że żadnemu pracownikowi samorządowemu nie można już będzie wręczyć aktu mianowania. Wykreślenie tej podstawy zatrudnienia pociągnęło też za sobą usunięcie wszystkich regulacji z nią związanych: od treści aktu mianowania, poprzez przenoszenie do innej pracy, odpowiedzialność dyscyplinarną, po rozwiązywanie stosunku pracy. Bo mianowanie dawało szczególną pozycję, gwarantowało większą trwałość zatrudnienia niż umowa o pracę czy powołanie. I dlatego było uregulowane w najdrobniejszych szczegółach.
Na podstawie mianowania nie wolno angażować w samorządach od 1 stycznia. Ale ci, którzy je mają, nie tracą swojego statusu od tej daty. Dopiero 1 stycznia 2012 r. ich dotychczasowe stosunki pracy przekształcą się z mocy prawa w umowy o pracę na czas nieokreślony. A co do tego dnia? Zasadniczo do 31 grudnia 2011 r. trzeba do nich stosować nową ustawę, ale z pewnymi wyjątkami dotyczącymi wynagrodzeń oraz sposobów ustania stosunku pracy. Wynagrodzeń, ponieważ mają zarabiać na takich warunkach, jak dotychczas, i sposobów ustania stosunków pracy, bo art. 55 nowej ustawy określił, kiedy możemy im wręczyć wypowiedzenie, dyscyplinarkę, zwolnienie bez winy mianowanego, a kiedy wygaśnie ich stosunek pracy —patrz tabela „Sposoby ustania mianowania między 1 stycznia 2009 r. i 31 grudnia 2011 r.”.