Art. 105. Warunki i tryb przyznania nagród
Pracownikom, którzy przez wzorowe wypełnianie swoich obowiązków, przejawianie inicjatywy w pracy i podnoszenie jej wydajności oraz jakości przyczyniają się szczególnie do wykonywania zadań zakładu, mogą być przyznawane nagrody i wyróżnienia. Odpis zawiadomienia o przyznaniu nagrody lub wyróżnienia składa się do akt osobowych pracownika.
Komentarz
• Szczególnie dobrze wypełniającym obowiązki służbowe pracownikom szef może przyznać nagrody i wyróżnienia. To pierwsze jest na ogół świadczeniem pieniężnym, natomiast wyróżnienie ma charakter emocjonalny (np. pochwała, dyplom). Ponieważ kodeks pracy nie ustala listy nagród i wyróżnień, pracodawca może dowolnie ją określić.
Przy nagradzaniu docenia się ponadprzeciętne zaangażowanie się w pracę i osiągnięcie ponadprzeciętnych rezultatów. To zaś oznacza, że nagroda nie należy się za normalne, sumienne i staranne wykonywanie pracy. Takie jej świadczenie należy bowiem do zwykłych obowiązków pracownika.
• Podwładny nie ma roszczenia o przyznanie nagrody czy wyróżnienia, nawet jeśli według jego oceny zaangażowanie w pracę było ponadprzeciętne. Gdyby jednak pracodawca złożył mu oświadczenie o przyznaniu nagrody lub wyróżnienia, a następnie nie chciał ich wypłacić, zatrudnionemu przysługuje prawo domagania się uregulowania takiego świadczenia (wyrok SN z 21 września 1990 r., I PR 236/90).