Osoba zainteresowana wykupem składa wniosek wraz z dokumentami (patrz ramka). Wójt (burmistrz, prezydent miasta) lub starosta zlecają przygotowanie operatu szacunkowego. Jeżeli jest już uchwała (zarządzenie) ustalająca zasady i wysokość bonifikaty, wydawana jest decyzja o przekształceniu, należnych opłatach, wysokości zastosowanej bonifikaty i ewentualnym rozłożeniu należności na raty.
Prawo użytkowania wieczystego przekształca się w prawo własności z dniem, w którym wspomniana decyzja stała się ostateczna. Użytkownik musi się następnie udać z tą decyzją do wydziału wieczystoksięgowego sądu z wnioskiem o wpisanie go do księgi wieczystej jako właściciela. Może się też ubiegać o rozłożenie opłaty za przekształcenie na raty. Najkrótszy okres spłaty może wynosić dziesięć lat, a najdłuższy 20 lat. Jeżeli należność zostanie rozłożona na raty, będzie ustanowiona hipoteka przymusowa.
Do kogo i z jakimi dokumentami
W zależności od tego, kto jest właścicielem gruntu, wniosek składa się do:
Uwaga! Urzędy często posiadają gotowe wzory wniosków, które można wziąć w urzędzie gminy lub urzędzie powiatowym albo ściągnąć ze strony internetowej. Można też przygotować wniosek na zwykłej kartce papieru
– takie również są honorowane.