Roger Waters znów szokuje. Na koncercie w Berlinie wystąpił ubrany jak SS-man

Roger Waters, dawny członek zespołu Pink Floyd, koncertuje teraz w Europie. Jego występy wzbudzają kontrowersje, przede wszystkim ze względu na stroje, w których pojawia się on na scenie. Uniform Watersa przypomina bowiem mundur SS-manów.

Publikacja: 25.05.2023 17:35

Roger Waters zaczął swoje tournee w marcu w Portugalii. Zakończy je w czerwcu w Wielkiej Brytanii.

Roger Waters zaczął swoje tournee w marcu w Portugalii. Zakończy je w czerwcu w Wielkiej Brytanii.

Foto: Daniel Bockwoldt

Roger Waters na trwałe zapisał się w historii muzyki rockowej. Był jednym z członków legendarnej grupy Pink Floyd, współtworzył najsłynniejsze albumy tego zespołu.

Ostatnie lata to jednak seria kontrowersyjnych posunięć, które sprawiły, że wielu fanów odsunęło się od Watersa. Po wybuchu wojny w Ukrainie muzyk zarzucił prezydentowi Wołodymyrowi Zełenskieemu „skrajny nacjonalizm”,  stwierdził też, że atak Rosji „nie był niesprowokowany”.  Waters ma też jednoznacznie antyizraelskie poglądy, które dla wielu fanów są nie do zaakceptowania. Mimo to odbywający właśnie swoje europejskie tournée artysta znów szokuje.

Roger Waters w mundurze na koncercie w Niemczech

Roger Waters w niezbyt udany sposób stara się ocieplić swój mocno nadszarpnięty wizerunek, choć zapewnia, że jest jedynie pacyfistą i odżegnuje się od antysemityzmu. Swoje koncerty w Niemczech 79-letni muzyk rozpoczął od manifestu: „Sąd we Frankfurcie uznał, że nie jestem antysemitą. Żeby było jasne, w pełni potępiam antysemityzm”.

Czytaj więcej

Artysta z Niemiec pozwał 399 firm. Wywalczył najwyższe odszkodowanie w historii

Muzyk odniósł się w tym oświadczeniu do sprawy sądowej, którą niedawno wygrał. Wskutek protestów społeczności żydowskiej Frankfurtu odmówiono Watersowi występu i sprawa wylądowała w tamtejszym sądzie.

Mimo manifestu Watersa nie obyło się bez kontrowersji. Zdaniem wielu uczestników koncertów w Niemczech, Brytyjczyk po raz kolejny zaszokował. Waters miał bowiem na sobie czarny strój przypominający mundur SS-manów. Udawał też, że strzela do publiczności z atrapy przypominającej do złudzenia niemiecki pistolet maszynowy MP 40 używany przez Wehrmacht w czasie II wojny światowej.

To nie wszystko. Na telebimach w trakcie koncertów pojawiały się imiona i nazwiska ofiar różnego rodzaju ataków. Pojawiła się między innymi Anne Frank, zamordowana podczas Holocaustu holenderska Żydówka i autorka wojennych pamiętników, George Floyd, którego w 2020 roku zabił amerykański policjant (jego śmierć dała początek ruchowi Black Lives Matter) oraz palestyńska korespondentka Shireen Abu Akleh, która w 2022 roku zginęła tragicznie w trakcie relacjonowania nalotu Sił Obronnych Izraela na obóz palestyńskich uchodźców, postrzelona przez izraelskiego żołnierza.

Ciemna strona Rogera Watersa

Roger Waters od lat należy do organizacji BDS, której celem jest zmuszenie Izraela do opuszczenia terytoriów  okupowanych w Palestynie. Politykę Izraela Waters wielokrotnie porównywał do tej, którą realizowała RPA w czasie apartheidu. W rezultacie zarzucano mu antysemityzm, od którego jednak muzyk wielokrotnie się odcinał.

wNa granicy wykluczenia Waters znalazł się po ubiegłorocznych komentarzach na temat wojny w Ukrainie. Prezydentowi Zełenskiemu zarzucił „skrajny nacjonalizm” i wezwał Zachód do wstrzymania dostaw broni dla Ukrainy. Wskutek tych wypowiedzi władze Krakowa odwołały jego koncert, który miał się odbyć w kwietniu tego roku, a samego muzyka ogłoszono w stolicy Małopolski „persona non grata”.

Waters wzbudził również niechęć międzynarodowej opinii publicznej swoim poparciem dla polityki Władimira Putina. Zdaniem muzyka decyzje prezydenta Rosji opierały się na „konsensusie”. Być może właśnie dlatego Rosja zaprosiła go do wystąpienia 8 lutego na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ w Nowym Jorku. Waters stwierdził co prawda, że atak Rosji na Ukrainę był nielegalny, ale jednocześnie „nie był niesprowokowany”.

Owymi prowokatorami mieliby być zdaniem Watersa Ukraińcy. W trakcie swojej przemowy muzyk wezwał wszystkie strony konfliktu do natychmiastowego zawieszenia broni.

Muzyka popularna
Pearl Jam zaprasza fanów do wysłuchania nowej płyty w kinach
Muzyka popularna
Mrozu i Maryla Rodowicz w duecie „Sing-Sing”
rozmowa
Maciej Maleńczuk: Po roku niepicia, gdy patrzę na kogoś kto pije — to się dziwię
Muzyka popularna
Podsiadło, Hemingway i inni: dzięki nim polska fonografia jest już 18. na świecie
Muzyka popularna
K-pop i SEVENTEEN rządzili w 2023 r. na świecie w fonografii