Artyści narodowej sceny postanowili zjednoczyć się z walczącą Ukrainą językiem opery i baletu, językiem muzyki i teatru.Na uroczystą galę charytatywną dla Ukrainy pod hasłem МИ З ВАМИ / Jesteśmy z Wami! złożą się dwie części: operowa i baletowa.Pierwszą część koncertu wypełnią utwory znakomitych współczesnych kompozytorów ukraińskich, współpracujących z polskim środowiskiem twórczym: Lubawy Sydorenko, Zoltana Alamashiego i Aleksandra Shymko. Zabrzmią dzieła wokalno-instrumentalne w bardzo szczególny sposób odnoszące się do kultury polskiej, stworzone do słów Czesława Miłosza i Haliny Poświatowskiej. Orkiestrę Teatru Wielkiego - Opery Narodowej poprowadzi Andriy Yurkevych, wystąpią wybitne artystki: Olga Pasiecznik i Agata Zubel oraz pianista Lech Napierała.Część drugą charytatywnej gali dla Ukrainy wypełni Polski Balet Narodowy kolażem obrazów choreograficznych wysnutych ze swojego oryginalnego dorobku repertuarowego. 

Spektakl rozpoczynają fragmenty baletu Kurt Weill w choreografii Krzysztofa Pastora, z nagraniami muzyki tytułowego kompozytora, który sam był kiedyś uciekinierem przed rodzącym się w Niemczech nazizmem.

W tej części gali wystąpią: Chinara Alizade, Yuka Ebihara, Paweł Koncewoj, Diogo de Oliveira, Patryk Walczak, Maksim Woitiul, Vladimir Yaroshenko i prawie cały zespół Polskiego Baletu Narodowego.

Całkowity dochód z zakupionych biletów przeznaczony zostanie na potrzeby dzieci z Ukrainy. Tych uciekających przed wojną z matkami, sierot oraz dzieci z domów dziecka. Wszyscy artyści zrzekli się honorarium, w tym również autor plakatu, Andrzej Pągowski.МИ З ВАМИ / Jesteśmy z Wami!
Charytatywna gala dla Ukrainy


14 kwietnia, godz. 18.30


Cena biletów: 80-150 złPROGRAM:

CZĘŚĆ I 

LUBAWA SYDORENKO

Ab Initio (Symfonia początku)
na orkiestrę symfoniczną i skrzypce solo 

skrzypce: Stanisław Tomanek

STANISŁAW MONIUSZKO

Kozak

słowa: Jan Czeczot

fortepian: Lech Napierała

ZOLTAN ALMASHI

A liść uniosą dalej wody rzeczne…

słowa: Czesław Miłosz

ALEKSANDR SHYMKO
Hymn to Solitude (Hymn do samotności)