HMN Technologies, dawna Huawei Marine Networks, miała złożyć najtańszą ofertę na położenie kabla w ramach projektu System East Micronesia Cable. Według źródeł Reutersa, należąca do notowanej na szanghajskiej giełdzie Hengtong Optic-Electrick Co Ltd spółka wyceniła swoje prace na 72,6 mln dolarów, 20 procent taniej niż konkurencyjne Alcatel Submarine Networks i NEC.

System East Micronesia Cable został zaprojektowany w celu poprawienia infrastruktury telekomunikacyjnej w wyspiarskich państwach Nauru, Kiribati i Sfederowanych Stanów Mikronezji. Dzięki położeniu kabla pacyficzne państwa miały otrzymać infrastrukturę zapewniającą większą przepustowość danych niż satelitarne systemy telekomunikacyjne. Projekt, współfinansowany przez Bank Światowy, miał obejmować także połączenie z wrażliwym kablem prowadzącym do Guam (gdzie znajduje się strategicznie istotna baza wojsk USA).

Strategiczne obawy przed chińskim udziałem w projekcie sprawiły według źródeł Reutersa, że wyspiarskie państwa wyraziły obiekcje wobec udziału chińskiej firmy w układaniu kabla. Ostrzeżenia przed udziałem Chińczyków kierowały do rządów tych państw Stany Zjednoczone Ameryki Północnej. Obawy o bezpieczeństwo sprawiły, że Bank Światowy zakończył przetarg bez rozstrzygnięcia.

- Przetarg zakończył się bez rozstrzygnięcia z powodu braku reakcji na wymagania dokumentów przetargowych – poinformował enigmatycznie Bank Światowy w oświadczeniu cytowanym przez Reuters.

Chiński rząd ustami rzecznika ministerstwa spraw zagranicznych oświadczył, że wszystkie strony powinny zapewniać niedyskryminacyjne środowisko biznesowe, w którym mogłyby uczestniczyć firmy ze wszystkich krajów, w tym z Chin.

- Co do zasady chcę podkreślić, że chińskie firmy zawsze miały doskonałe wyniki w zakresie cyberbezpieczeństwa – stwierdził rzecznik MSZ Chińskiej Republiki Ludowej.

Drugi z zaangażowanych w przetarg banków, Azjatycki Bank Rozwoju, nie chciał komentować sprawy. Na pytania nie chciały też odpowiadać HMN Technologies i japoński koncern NEC. Z kolei należąca do Nokii spółka ASN poinformowała, że firma nie komentuje informacji poufnych.